Zarabiaj płacąc kartą do konta - z którymi rachunkami to możliwe?

2013-05-20 13:48:19

Płacisz kartą, a jednocześnie zarabiasz? Wydaje się być to naprawdę świetnym interesem. Faktycznie, miło jest dostawać pieniądze właściwie „za nic”, choć tylko kilka banków daje swoim klientom taki prezent w postaci usługi moneyback. Comperia.pl sprawdziła, ile i gdzie można zarobić.

Moneyback, nazywany także przez niektóre banki cashbackiem, to nagroda przyznawana przez banki osobom aktywnie płacącym kartą do konta osobistego. Dokładnie - to comiesięczny zwrot kilku procent wartości transakcji wykonanych kartą debetową w poprzednim miesiącu.

Choć banki kuszą, że zarobić można kilkadziesiąt złotych miesięcznie i kilkaset w ciągu roku, to realnie rzecz ujmując „normalne” korzystanie z karty do konta pozwala na miesięczny zarobek rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu złotych.

Na rynku nie ma wielu rachunków z moneybackiem. Najwięcej, bo 5 proc., można zarobić z Kontem Rozsądnym w Alior Banku. Zwrot obejmuje jednak tylko transakcje wykonane w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach. W ten sposób można zyskać maksymalnie 50 zł miesięcznie, i 400 zł rocznie. W Alior Banku zarabiać można także na Koncie Zakupowym. Tu otrzyma się 1 proc. od każdej transakcji bezgotówkowej i płatności internetowej wykonanej kartą.

5 proc. można otrzymać także w Alior Sync, choć taki prezent naliczany jest jedynie od zakupów w Internecie. Niemniej po pierwsze jest on dostępny tylko dla osób, które na konto w Sync otrzymują wynagrodzenie, a po drugie już od czerwca maksymalnie będzie można co miesiąc zarobić w ten sposób 50 zł, a w roku „tylko” 200 zł.

3 zł za każde pełne 100 zł wydane kartą do Dobrego Konta zarabiają klienci Banku Millennium. Maksymalnie zarobić można 50 zł miesięcznie. Zwrotem objęte są wydatki na opiekę medyczną oraz transakcje w supermarketach, sklepach spożywczych, stacjach paliw i aptekach. Warto zwrócić uwagę, że premia nie jest naliczana liniowo, ale stopniowo - 3 zł za każde pełne wydane 100 zł. Innymi słowy - wydając 99 zł nie otrzyma się żadnej premii. 3 zł zarobi się zaś zarówno od transakcji w wysokości 100, jak i 199,99 zł.

W Banku Zachodnim WBK zarabiają posiadacze Konta Wydajesz&Zarabiasz. Premia dla nich wynosi 1 proc. transakcji poczynionych w supermarketach, sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych.

Przy miesięcznych wpływach w wysokości min. 2 tys. zł 1 proc. (maks. 30 zł miesięcznie) na prezent od banku mogą liczyć także posiadacze MeritumKonta Zarabiającego w Meritum Banku. Dla osób zainteresowanych tych rachunkiem zła wiadomość - nie jest ono już proponowane klientom.

Eurobank z kolei zwraca 1 proc. wydatków poniesionych przez posiadaczy Konta Prestige, oraz 0,5 proc. kwot transakcji kartami do kont Online i Classic. Maksymalna roczna premia - 750 zł.

Warto pamiętać, że moneyback nie jest dany raz na zawsze. Nie zapisuje się tej usługi w umowie klienta z bankiem, a więc bank może się z moneybacku wycofać, lub zmienić jego warunki na gorsze. Klient będzie musiał się z tym pogodzić lub… zmienić bank.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam