Zarabiaj na polecaniu

2014-09-22 08:55:00

Kiedy w czerwcu 2011 roku Alior Bank wprowadził nagrody za polecania swoich produktów, wydawało się, że ten sposób promocji usług bankowych nie przyniesie spodziewanego efektu. Nic bardziej mylnego – już po dwóch miesiącach Alior chwalił się pierwszymi wypłaconymi premiami. Od tego czasu wiele instytucji poszło tym tropem i oferuje bonusy za każdego nowego klienta. Comperia.pl zrobiła przegląd rynku i sprawdziła, kto płaci najwięcej w programach rekomendacyjnych.

Alior Bank

Pierwszym bankiem, który wprowadził rozbudowany program rekomendacyjny był Alior Bank i trzeba przyznać, że jest to nadal najszerzej zakrojony tego typu projekt na rynku. Alior premiuje klientów za polecanie praktycznie wszystkich produktów, zarówno kont osobistych i firmowych, jak i kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych oraz hipotecznych. Polecający może zarobić nawet 1000 zł, jeśli skutecznie namówi znajomego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w tej instytucji. Wypłata jest niezależna od kwoty powziętego zobowiązania.

Inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych – tu premia wynosi 0,8 proc. wypłaconej kwoty. Natomiast każdy, kto przekona znajomego, że optymalnym wyborem jest konto osobiste w Alior Banku, może liczyć na bonus w wysokości 50 zł. Bank nagradza również nowego klienta i w ramach niespodzianki wpłaca mu na otwarty rachunek 40 zł.

Oczywiście, nic nie dzieje się bezwarunkowo. Premia za polecenie rachunku zostanie wypłacona, jeśli umowa o konto zostanie podpisana 30 dni po wysłaniu wniosku internetowego, a w ciągu kolejnych 60 dni odbiorca rekomendacji otrzyma na swoje konto wpłaty w łącznej wysokości minimum 500 zł i dokona przynajmniej jednej płatności kartą debetową. Z kolei osoby, które polecą pożyczkę gotówkową i kredyt konsolidacyjny będą cieszyć się premią, o ile umowa o pożyczkę zostanie podpisana w ciągu 40 dni od daty wysłania wniosku internetowego, a nowy klient nie odstąpi od tej umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Natomiast osoba rekomendująca kredyt hipoteczny musi przez co najmniej 90 dni przed wysłaniem rekomendacji posiadać aktywną umowę o dowolny produkt Alior Banku. Premia przysługuje, jeśli odbiorca rekomendacji podpisze umowę w ciągu 100 dni od wysłania wniosku internetowego.

Premie wypłacane przez Alior Bank w programie rekomendacyjnym
Produkt
Premia
Konto Wyższej Jakości, Konto Osobiste, Konto Rozsądne
50 zł plus 40 zł dla odbiorcy rekomendacji
Pożyczka gotówkowa
0,8% od wypłaconej kwoty
Kredyt konsolidacyjny
0,8% od wypłaconej kwoty
Kredyt hipoteczny
1 000 zł
Rachunek Firmowy
70 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl, Alior Bank

mBank

Program Poleceń mBanku przeznaczony jest dla klientów, którzy posiadają jedno z kont osobistych prowadzonych przez tę instytucję - eKonto, izzyKONTO, eMax lub eMax plus. Nie mogą jednak być jedynie zarejestrowani w systemach banku, ze swojego rachunku muszą aktywnie korzystać.

Polecać można różne produkty – konta, kredyty gotówkowe i odnawialne oraz karty kredytowe. Wypłacana premia waha się od 50 zł za izzyKONTO, do 300 zł za wszystkie produkty kredytowe.
Odbiorca rekomendacji musi spełnić odpowiednie warunki, by osoba, która go zaprosiła do banku faktycznie otrzymała nagrodę. W przypadku kont osobistych należy w ciągu 60 dni od dnia otwarcia rachunku dokonać płatności kartą na łączną kwotę min. 100 zł (dla Klientów w wieku do 26 lat) lub 200 zł (dla klientów w wieku od 26 lat). Bonus za kartę kredytową zostanie wypłacony, jeśli nowy klient wykona choć jedną transakcję bezgotówkową, natomiast kredyty wystarczy uruchomić, by na konto zapraszającego wpłynęła premia.

Premie wypłacane przez mBank w programie rekomendacyjnym
Produkt
Premia
Rachunek eKonto i mKonto
100 zł
Rachunek izzyKONTO
50 zł
Rachunek firmowy
130 zł
Kredyt odnawialny z rachunkiem osobistym
300 zł
Karta kredytowa z rachunkiem osobistym
300 zł
Kredyt gotówkowy z rachunkiem osobistym
300 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl, mBank

 

Meritum Bank

Za polecenie swojego konta osobistego płaci Meritum Bank. Program Przejdź do Meritum skierowany jest do zadowolonych klientów banku, którzy zarekomendują Proste Konto Osobiste lub Konto Firmowe Meritum Bez Granic swoim znajomym. Za każdą osobę, która skorzysta z polecenia, bank wypłaca 70 zł. Niestety, wypłata premii obwarowana jest dodatkowym warunkiem – w ciągu 60 dni osoba zaproszona do programu musi zapłacić kartą do konta minimum 300 zł. Jeśli tego dokona, na konto Polecającego wpłynie obiecany bonus, w przeciwnym wypadku o wypłacie można zapomnieć.

Najlepsi uczestnicy Programu mogą jeszcze liczyć na nagrody rzeczowe - Kindle 5 i iPada mini. Można je zdobyć wygrywając w Rankingu Miesięcznym lub w Całościowym Rankingu Programu. Najlepsi polecający miesiąca otrzymają Kindle 5, natomiast zwycięzcy całego Programu wygrają iPada mini.

Inteligo

Nieco dalej w obietnicach poszło Inteligo – bank premiuje zarówno osobę polecającą konto osobiste, jak i nowego klienta. Pierwszy z nich dostanie bonus w wysokości 50 zł, drugi zyska okrągłą stówkę. Tu również pojawia się warunek aktywnego korzystania z nowego rachunku – żeby otrzymać nagrodę należy w określonym terminie wykonać płatności kartą Inteligo lub aplikacją mobilną IKO na kwotę minimum 200 zł.

Bank przewidział również nagrody specjalne, które zostaną przyznane najbardziej aktywnym klientom. Zwycięzca może otrzymać 1000 zł, za drugie miejsce bank wypłaci 600 zł, a za trzecie 300 zł. Nagrody zostaną przyznane po 30 listopada 2014 roku.

eurobank

Nowy program, pod nazwą „Rodzina i Przyjaciele” wprowadził też eurobank. Klienci korzystający tam z rachunku Online lub Prestige mogą polecić swoje konto nawet 4 znajomym i podzielić się z nimi dodatkowymi korzyściami. W ramach programu osoby zakładające rachunek Online lub Prestige z polecenia dotychczasowego klienta banku zostaną zwolnione z opłaty za prowadzenie konta. Dodatkowo zarówno oni, jak i polecający, będą mogli korzystać z 5 proc. (do 60 zł miesięcznie) zwrotu wydatków poniesionych kartą do konta na sport, rozrywkę i rekreację. By dołączyć do programu, wystarczy przekazać znajomym kod otrzymany w placówce lub zdalnie, przy zakładaniu konta przez Internet. Następnie muszę oni podać ten kod zakładając swój nowy rachunek.

Volkswagen Bank Polska

Volkswagen Bank Polska promuje IX edycję swojego programu rekomendacyjnego hasłem „Masz znajomych. Masz nagrody”. Akcja ma zachęcać klientów korzystających z Rachunku e-direct w tym banku, do polecania tego produktu swoim znajomym. Za każdą skuteczną rekomendację uczestnik promocji otrzyma premię w kwocie 50 zł (plus dodatek pozwalający pokryć koszty podatku). Bank przewidział również nagrody główne, dla osób, które jako pierwsze uzyskają łączną premię równą 200 zł – będą to kamery Sony Action Cam.

Jak wygląda proces polecania konta? Wystarczy podać znajomemu ostatnie 11 cyfr swojego rachunku, które powinien on wpisać we wniosku o otwarcie konta, dostępnym na stronie www.vwbank.pl. Następnie nowy klient musi sfinalizować umowę z bankiem i do końca listopada wpłacić na swoje nowo otwarte konto co najmniej 300 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że aby premia została wypłacona, zarówno „polecający”, jak i osoba zakładająca konto z jego polecenia muszą zachować otwarty rachunek co najmniej do 16. grudnia br. Obecna akcje trwa tylko do końca października.

Dla firm

Getin Bank przygotował program rekomendacyjny obejmujący tylko produkty kierowane do klientów biznesowych. Polecać je może natomiast każdy, kto zarejestruje się na stronie www.rekomendacja.getinbank.pl, a do tego jest posiadaczem numeru PESEL i konta osobistego. Cały proces zaczyna się od zapoznania się z produktami oferowanymi przez bank – zachęcać można bowiem do skorzystania z całej palety produktowej: kont, kredytów, lokat, kart płatniczych, a nawet leasingu.

Od rodzaju produktu uzależniona jest możliwa do otrzymania premia – w przypadku rachunków wynosi ona 100 zł, w przypadku kredytów i leasingu naliczana jest jako procent prowizji i innych pobranych od klienta opłat (dla kredytów obowiązuje stawka do 25 proc. dla leasingu aż do 50 proc.).

Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza zawierającego dane kontaktowe polecanej firmy i rodzaj produktu, jaki jest dla niej rekomendowany. Jeśli umowa dojdzie do skutku – premia zostanie naliczona. Trzeba jednak pamiętać, że premia nie przysługuje, jeśli polecona firma złożyła wniosek o taki produkt w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Program nie jest ograniczony czasowo, bank nie wyznaczył też limitu uzyskanych nagród.

Trochę inne rozwiązanie proponuje Bank BPH. Klienci korzystający jednego z dostępnych tam rachunków firmowych mogą polecić założenie konta w tym banku innym firmom. W tym celu muszą wypełnić elektroniczne zgłoszenie w systemie BusinessNet, w którym uzupełnią dane (nazwa firmy, nazwisko i numer telefonu) osoby, której rekomendują skorzystanie z oferty banku. Następnie na wskazany numer zostanie wysłany sms z kodem rekomendacji, który należy podać przy zakładaniu nowego konta.

Jeśli klient zdecyduje się na otwarcie rachunku z polecenia, osoba która mu go zarekomendowała zostanie nagrodzona zwolnieniem z opłaty za prowadzenie swojego konta firmowego przez 3 miesiące (w przypadku rachunków Biznes Symetria i Biznes Symetria Pro wystarczy zarekomendować ofertę jednej osobie, w przypadku konta Biznes Symetria Direct do zwolnienia z opłaty konieczne są trzy skuteczne polecenia).

Jak to się robi?

Zarejestrowanie się w programie rekomendacyjnym jest bardzo proste. Wszystkie banki udostępniają klientom specjalną platformę, na której należy się zarejestrować, by móc polecać bank znajomym. I tak, w Meritum Banku, po zarejestrowaniu się Polecający otrzymuje specjalny link, który wystarczy skopiować i przesłać osobom, które chce zaprosić. Klikając w link, a następnie spełniając warunki programu odbiorcy rekomendacji pracują na premię zapraszającego.

Link znajomym przesyłają również klienci Alior Banku, natomiast w Inteligo kodem polecenia jest numer telefonu, który podało się w trakcie rejestracji, a w mBanku należy podać 10 ostatnich cyfr z numeru swojego rachunku.

Marta Ośko
Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam