Zanim zaczniesz inwestować w fundusze inwestycyjne

2013-11-15 14:29:15

Fundusze inwestycyjne wzbudzają sporo kontrowersji. Dla jednych są one doskonałą metodą na zarabianie pieniędzy, dla innych instrumentem, który przyniósł im dotkliwe straty. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to działa na rynku finansowym już od ponad 100 lat. Dlatego też dla osób zainteresowanych tą formą pomnażania oszczędności porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała mini poradnik, na temat tego jak inwestować w fundusze.

Historia funduszy inwestycyjnych w Polsce sięga lat 90-tych XX wieku, jednak szczyt ich popularności przypadł na lata 2004 – 2007, czyli tuż przed wybuchem największego kryzysu finansowego ostatniego stulecia. W okresie tym nie tylko szybko rosły aktywa tych instytucji, ale także osiągały one rekordowe stopy zwrotu.

Sytuacja ta spowodowała, że znaczna część osób, patrzących na historyczne wyniki, zdecydowała się na zakup jednostek uczestnictwa w takich podmiotach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza fundusze inwestujące na rynkach akcji. Niestety, dla osób, które zainwestowały na tzw. górce nie była to udana lokata kapitału. Zamiast cieszyć się krociowymi zyskami, nadal pozostają oni na minusie.

Sprawdźmy zatem na jakie elementy należy zwrócić uwagę, zanim ulokujemy swoje pieniądze w funduszach.

Pierwszym ważnym elementem, który trzeba rozpatrzeć przed rozpoczęciem oszczędzania jest ustalenie celu inwestycji. Doskonale wiadomo, że każdy z nas ma inne potrzeby, które wymagają zaspokojenia. Określenie miarodajnego celu pozwala odkładać pieniądze w sposób dopasowany do naszych możliwości finansowych.

Kolejnym składnikiem wpływającym na wybór tego, a nie innego funduszu inwestycyjnego jest oczekiwana stopa zwrotu. Nie od dziś wiadomo, że im agresywniej lokujemy nasze pieniądze, tym większa szansa na atrakcyjny zarobek. W ramach przypomnienia największy przyrost zainwestowanego kapitału oferują fundusze akcyjne, a najmniejszy te inwestujące na rynku pieniężnym i w obligacje skarbowe.

Przed rozpoczęciem przygody z funduszami inwestycyjnymi konieczne jest także określenie czasu trwania naszej inwestycji. Z reguły przyjmuje się, że w krótkim terminie (do 1 roku) najlepiej inwestować w fundusze rynku pieniężnego, średnioterminowo (3-4 lata) – w fundusze obligacji, a w długim terminie(powyżej 4 lat) w te lokujące swoje aktywa na rynku akcji.

Ostatnia kwestia, ale równie ważna jak już wyżej wymienione, to skłonność klienta do ryzyka. Pomnażanie pieniędzy przy użyciu funduszy inwestycyjnych naraża klienta na poniesienie strat. Doskonale o tym wiedzą osoby, które kupiły fundusze akcji w połowie 2007 roku. Dlatego jeśli należymy do grupy osób, które ponad wysokie zyski cenią sobie bezpieczeństwo wpłaconego kapitału powinniśmy wybrać fundusze rynku pieniężnego lub obligacji. Taka inwestycja przyniesie nam jednak stopę zwrotu porównywalną do zwykłej lokaty bankowej. Natomiast jeśli zależy nam na wysokim zarobku, a ryzyko inwestycyjne nie jest dla nas najważniejsze, to idealnym rozwiązaniem będzie zakup funduszy akcji.

Pomnażanie pieniędzy przy użyciu funduszy inwestycyjnych to stosunkowo łatwe zadanie. Klient dysponujący nadwyżkami środków pieniężnych wpłaca je do wcześniej wybranego funduszu. Nie musi  wyszukiwać aktywów, ani monitorować sytuacji na rynku finansowym. Całym procesem zarządzania zajmują się bowiem wysokiej klasy specjaliści. Do obowiązków klienta należy tylko odpowiedni podział posiadanych pieniędzy i odpowiedzialny wybór funduszu, w który zamierza zainwestować.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam