Zadłużanie z głową

2013-07-23 09:36:08

Kredyty bankowe już od dawna stanowią istotny element całego systemu finansowego. Z powodzeniem są one wykorzystywane w celu sfinansowania zarówno bieżących wydatków, jak i długoterminowych inwestycji. Trzeba jednak wiedzieć, że niewłaściwe korzystanie z tych produktów może spowodować pewne zagrożenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy proces „zadłużania” został dokładnie przemyślany.

Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu konieczne jest aby przyszły kredytobiorca przeprowadził dokładną analizę swoich finansów. Polega ona na zestawieniu ze sobą osiąganych przez niego dochodów z ponoszonymi wydatkami. W ten sposób szybko można określić wysokość kwoty, która może być wykorzystana do comiesięcznego regulowania raty kredytowej.

Ale uwaga jeśli okaże się, że w naszym budżecie domowym trudno wygospodarować jakiekolwiek nadwyżki, to należy bezwzględnie zrezygnować z zaciągnięcia kredytu. Pamiętajmy, że pieniądze pochodzące z kredytu tylko na krótką chwilę poprawiają stan naszych finansów.

Jeśli jednak okaże się, że w naszym budżecie domowym uda się wygospodarować środki, dzięki którym możliwe będzie regulowanie rat kredytowych, to kolejnym krokiem jest już zaciągnięcie odpowiedniego zobowiązania.

Wybierz kredyt odpowiedni do swoich potrzeb

Decydując się na kredyt bardzo ważną rzeczą jest dostosowanie zobowiązania do swoich oczekiwań. Chodzi głównie oto, że musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego te pożyczone, dodatkowe pieniądze są tak naprawdę nam potrzebne. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów zobowiązań i tak naprawdę każde służy do czego innego. Przykładowo:

Limit w koncie to doskonała metoda na zabezpieczenie swojej płynności finansowej w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. W sytuacji „wyczerpania” przez klienta środków własnych na jego rachunku bankowym ma on bowiem do dyspozycji dodatkowe pieniądze, z których może dowolnie korzystać. Ważne jest, że w chwili zasilenia konta, wykorzystany wcześniej limit zostaje automatycznie spłacony i pełna kwota limitu na nowo staje się dostępna.

Kredyt gotówkowy to dodatkowa gotówka, którą klient może wykorzystać na dowolny cel tj. remont mieszkania, czy wyjazd na wakacje. Zazwyczaj ten rodzaj zobowiązania opiewa na wyższe kwoty niż wspomniany wcześniej limit w koncie, a jego spłata odbywa się w comiesięcznych ratach.

Kredyt mieszkaniowy jak sama nazwa wskazuje służy sfinansowaniu wydatku poniesionego na zakup nieruchomości. Jest udzielany na kilkadziesiąt lat oraz wymaga ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń (wpis hipoteki, ubezpieczenia). Ponadto wysokość raty takiego zobowiązania jest dużo wyższa niż chociażby w przypadku „gotówki”. Trzeba o tym pamiętać, gdyż ze względu na długi okres spłaty sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulegać znaczącym zmianom.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie służące do połączenia w jeden kilku wcześniej posiadanych przez klienta zobowiązań. Jest ono dedykowane osobom, które chcą zapanować nad swoim zadłużeniem (będą płacić jedną ratę kredytową) lub też potrzebują obniżyć ratę dotychczas spłacanego kredytu (wydłużenie okresu spłaty). Trzeba jednak wiedzieć, że owe wydłużenie okresu często prowadzi do wzrostu całkowitych kosztów kredytowych.

Jak widać rynek finansowy oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym można sfinansować bieżące wydatki, kupić mieszkanie, czy też obniżyć ratę dotychczas spłacanego kredytu. Jedyną rzeczą o jakiej każdy kredytobiorca powinien pamiętać jest, to że nawet najmniejszy „dług” kiedyś trzeba będzie spłacić.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam