Z wkładem czy bez wkładu własnego

2009-07-22 00:00:00

Przeznaczając oszczędności na wkład własny kredytu hipotecznego, kredytobiorca zmniejsza swoją płynność finansową. Biorąc kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości będzie musiał jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Kredytobiorcy, którzy zaciągają kredyt z niskim wkładem własnym lub bez tego udziału, muszą liczyć się z opłaceniem składki tzw. ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

Zwykle banki wymagają, aby udział kredytobiorcy w zakupie nieruchomości wynosił minimum 20 proc. wartości transakcji. Jeżeli nie dysponujemy wymaganą wpłatą, opłata związana ze wspomnianym ubezpieczeniem wyniesie średnio 3,5 proc. od kwoty brakującej do wymaganego progu. Dla przykładowego kredytu wysokości 200 tys. zł i z zerowym wkładem własnym zostanie więc dodatkowo naliczona opłata w wysokości 1,4 tys. zł. Jeżeli w okresie, na który wykupione zostało ubezpieczenie - zwykle 3-5 lat – kredyt nie zostanie spłacony do wymaganego poziomu, opłata zostanie naliczona ponownie (od niższej kwoty, bo część kredytu zostanie już spłacona).

Z drugiej strony od wysokości wkładu własnego może zależeć wysokość oprocentowania kredytu. Generalnie zasada brzmi: im mniejszy kredyt w stosunku do wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, tym bardziej atrakcyjne warunki cenowe. Nie jest to jednak regułą - oprocentowanie nie musi zależeć od wniesionego przez klienta wkładu.

Zwiększenie udziału własnego, o ile oczywiście możemy sobie na to pozwolić, może mieć więc wpływ na uzyskanie atrakcyjniejszej cenowo oferty kredytowej. Warto jednak pamiętać, że przeznaczając oszczędności na wkład własny, zmniejszamy swoje bezpieczeństwo finansowe. W przypadku utraty pracy czy innych zdarzeń losowych kredyt nadal trzeba spłacać. Ponadto stracimy możliwość inwestowania pieniędzy na innych rynkach bądź w inne nieruchomości. Zakładając wysokość oprocentowania na poziomie poniżej 4 proc. oraz zysku na przykład z funduszy inwestycyjnych na poziomie 10 proc., zwiększenie kredytu (zmniejszenie wkładu własnego) z ideą jednoczesnej inwestycji wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście z inwestowaniem wiąże się ryzyko.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam