Wygodniej się nie da, czyli jak zarabiać na koncie oszczędnościowym

2012-08-16 09:56:29

Zarabianie, inwestowanie, oszczędzanie - wszystkie te czynności związane są z pozyskiwaniem pieniędzy. A każdy chciałby mieć ich przecież jak najwięcej. Niestety, czasem chęć pomnożenia oszczędności wiąże się z koniecznością zamrożenia ich na dłuższy czas, co może sprawiać wiele kłopotów. Na szczęście na rynku funkcjonuje produkt, który doskonale rozwiązuje ten problem. Jest nim konto oszczędnościowe. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła zbadać podstawowe zalety takiego rachunku.

Konto oszczędnościowe to nic innego jak tradycyjny rachunek bankowy, tyle, że oprocentowany. Również można go zasilać i dokonywać z niego przelewów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w odróżnieniu od ROR-u, operacje dokonywane z konta oszczędnościowego dużo więcej kosztują. Na przykład tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, a każdy następny wiąże się z koniecznością zapłacenia około 5-10 złotych prowizji. Jednak jest to zupełnie normalna sytuacja, ponieważ konta oszczędnościowe nie zostały stworzone do wykonywania codziennych operacji bankowych, a do gromadzenia nadwyżek finansowych. W tej roli spełniają się znakomicie. Zalety konta oszczędnościowego
Pierwszą i najważniejszą zaletą konta oszczędnościowego jest elastyczność w dysponowaniu ulokowanymi tam pieniędzmi. W odróżnieniu od tradycyjnej lokaty bankowej środki zdeponowane na takim rachunku są zawsze dostępne. Dzięki temu w przypadku wystąpienia jakiegoś nieprzewidzianego wydatku możemy po nie sięgnąć, bez obawy o utratę naliczonych odsetek.

Kolejną zaletą kont oszczędnościowych jest brak minimalnej kwoty oszczędności. Powoduje to, że dysponując nawet niewielką sumą pieniędzy możemy ją skutecznie pomnażać. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie w przypadku regularnego oszczędzania, gdyż wpłacając co miesiąc nawet niewielkie kwoty, po pewnym czasie możemy uzbierać już dość znaczący kapitał. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku depozytu bankowego - trudno sobie bowiem wyobrazić zakładanie kilkudziesięciu lokat na kwotę np. 200 złotych. Innym plusem konta oszczędnościowego są koszty jego prowadzenia. Praktycznie w każdej instytucji, która posiada w swojej ofercie takie produkty, założenie tegoż rachunku jest bezpłatne. Klienci mogą także wybierać, czy konto oszczędnościowe otworzą jako samodzielne, czy też będzie ono powiązane z tradycyjnym ROR-em. Ta druga opcja wydaje się być bardziej racjonalna, ponieważ dzięki powiązaniu obydwu kont klient w dużo efektywniejszy sposób może zarządzać swoimi finansami.

Ostatnią ważną zaletą konta oszczędnościowego jest jego bezpieczeństwo. Wynika to z sytuacji, że wszystkie pieniądze zgromadzone na takim rachunku podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (100 proc. ochrony do równowartości 100 tys. euro). Dzięki temu klienci banków mają pewność, że zgromadzone przez nich oszczędność są naprawdę bezpieczne, ponieważ w przypadku upadłości takiej instytucji mogą liczyć na zwrot swoich środków.

Więcej na temat BFG dowiesz się tutaj. Z kolei przykłady najlepszych kont oszczędnościowych dostępne są tutaj, i oczywiście w porównywarce kont oszczędnościowym Comperia.pl.

Konta oszczędnościowe należą do produktów, dzięki którym gromadzenie nadwyżek finansowych stało się jeszcze łatwiejsze. Ich konstrukcja nie dość, że pozwala w pełni elastycznie podchodzić do oszczędzania, to jeszcze gwarantuje bezpieczeństwo uzbieranych środków. Dlatego też, jeśli jesteśmy zainteresowani posiadaniem pełnej kontroli nad swoimi oszczędnościami, rachunek oszczędnościowy wydaje się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam