Wybór dobrego kredytu gotówkowego - to nie jest trudne!

2013-04-03 14:57:26

Zawarcie umowy kredytowej powinno poprzedzić analizy ofert różnych banków. Pośpiech nie jest podczas poszukiwań kredytów gotówkowych dobrym doradcą. Jak wybrać najodpowiedniejszy kredyt?

Całościowy ogląd oferty

Nie ma jednoznacznej, prostej recepty na znalezienie najlepszego kredytu gotówkowego. Należy szukać, porównywać oferty różnych banków, dopytywać się o ich szczegóły.

Niestety, oprocentowanie nominalne nie jest jedynym kryterium oceny jakości danej oferty kredytowej. Wysokość prowizji, dodatkowe opłaty - to wszystko także może istotny wpływać na koszt kredytu. Pewną pomocą jest stopa RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten bierze pod uwagę wszystkie opłaty związane z kredytem, nie tylko jego oprocentowanie nominalne. Dzięki niemu widać jak na dłoni, który kredyt kosztuje więcej a który mniej.

Niestety, RRSO zdecydowanie nie jest miarą idealną. Między innymi dlatego, że podsumowuje tylko koszty wprost związane z kredytem. Czasem natomiast wraz z kredytem należy wykupić ubezpieczenie, założyć konto osobiste itp. Generowane są więc koszty, które nie są bezpośrednio kosztami kredytowymi, ale jednak trzeba je ponieść.

Pewnym ratunkiem w poszukiwaniach najlepszej oferty jest możliwość otrzymania formularza informacyjnego z wykazem wszystkich cech kredytu. Do przekazywania zainteresowanym takiego dokumentu banki obligują zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Wszyscy kredytodawcy stosują taki sam wzór formularza, więc posiadając kilka egzemplarzy z różnych banków można rubryka po rubryce porównywać oferty.

Szukaj efektywnie

Szukając kredytu gotówkowego należy oczywiście pamiętać, aby nie sugerować się reklamami danych ofert w mediach. To nie jest, rzecz jasna, dobre źródło informacji.

Niekoniecznie należy się także ograniczać w poszukiwaniach kredytu gotówkowego do „swojego” banku, czyli tego w którym mamy konto osobiste czy zdeponowane oszczędności. Nie zawsze lojalność popłaca, i u konkurencji nierzadko można znaleźć dużo atrakcyjniejszą ofertę.

Nie warto także zawsze bez namysłu zachwycać się ofertami opatrzonymi mianem „promocji”. Oczywiście - zdarzają się prawdziwe okazje. Bywają jednak i takie oferty, w których w zamian za niższe oprocentowanie czy brak prowizji należy nabyć niekoniecznie potrzebne ubezpieczenie, a składki łącznie pochłoną więcej niż „zaoszczędziliśmy” na niższych ratach. Czasem w ramach rewanżu za atrakcyjniejsze warunki kredytu bank wymaga zabezpieczenia.

Pomocnym narzędziem przy poszukiwaniu dobrego kredytu gotówkowego okazują się porównywarki finansowe. To miejsce, w którym w mgnieniu oka skonfrontujesz oferty wielu banków. Wejdź TUTAJ  i już dziś znajdź najatrakcyjniejszy kredyt.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam