Wybór banku i przedstawienie dokumentów

2009-07-27 00:00:00

Poszukiwanie kredytu rozpoczynamy od wyboru banku, który nam go udzieli. Nie kierujmy się wyłącznie reklamami, a jeśli już, daną ofertę trzeba dokładnie przeanalizować.

O kredyt konsumpcyjny (gotówkowy) można wnioskować teoretycznie w każdym banku, również w takim, w którym nie posiadamy konta osobistego.

Pierwszym etapem ubiegania się o kredyt gotówkowy jest wypełnienie i złożenie w banku wniosku kredytowego. Żeby skrócić procedurę, wiele instytucji oferuje możliwość przesłania wniosku drogą internetową (formularze znajdują się na stronach internetowych banków). W tzw. bankach wirtualnych (mBank, Inteligo, Volkwagen Bank direct), które nie posiadają oddziałów, komunikacja z bankiem odbywa się tylko przez Internet i drogą pocztową.

Obowiązkowo trzeba przedstawić dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość.

Oprócz dowodu osobistego i wniosku kredytowego, wymagane jest przedstawienie dokumentów: z reguły zaświadczenia bądź oświadczenia o dochodach (w przypadku tzw. procedury uproszczonej). Niekiedy bank może wymagać zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu.

Następnie bank analizuje wniosek kredytowy i przedstawione dokumenty, poświadczające uzyskiwane dochody oraz sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli w przeszłości wnioskodawca miał problemy ze spłatą innych kredytów, uzyskanie kolejnej pożyczki może okazać się niemożliwe.

Kolejnym etapem jest ocena przez bank czy klient posiada zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty rat kredytowych (kapitału i odsetek) w określonym terminie, a następnie podejmuje decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania pożyczki.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam