Wybierz swój prezent na święta!

2011-07-28 17:30:38

Dla niektórych okres Świat Bożego Narodzenia to najmilszy, a dla innych znienawidzony czas w roku. Kojarzyć się on może z pachnącą lasem choinką, wigilijną wieczerzą, rodzinną atmosferą ciepła oraz prezentem na święta. Inni są przygnębieni na myśl o ilości pracy, jaką trzeba włożyć, by kolacja smakowała jak trzeba, by dzieci były zadowolone z podarków i by... przetrwać ten czas. A jak Ty odnosisz się do Świąt?

 

Mówi się, że obecnie Boże Narodzenie zostało skomercjalizowane. Krytycy współczesnej kultury twierdzą, że sprowadza się ono głownie do zakupów.
Trzeba kupić choinkę wraz z przeróżnymi ozdobami, masę prezentów, składniki do wigilijnej kolacji (najlepiej 12 dań) – stół musi być suto zastawiony – "bo to przecież tylko raz w roku taka okazja i zjedzie się cała rodzina, więc trzeba się pokazać". Dorośli chcą, by ich dzieci miały radosny czas i przekładają to na liczbę zabawek, sprzętów i gadżetów, które powinni podarować pociechom jako prezenty na święta.
 
Psychologowie już od dawna grzmią, starając się wyprowadzić ich z błędu. Prezent na święta to rzecz ważna, jest to element bożonarodzeniowej tradycji. Jednak najważniejsze, by stał się on okazją do spędzenia czasu z dzieckiem. Wybór jest ogromny, wiec można wcześniej wybadać, co dziecku sprawiłoby przyjemność, co jest zgodne z tematyka jego zainteresowań. Dobrym pomysłem mogą być więc choćby planszowe gry edukacyjne, które pozwolą zgromadzić się całej rodzinie przy jednym stole i dzielić wspólnie te chwile.
 
Najlepszym prezentem na święta dla dzieci i dla dorosłych jest możliwość odsapnięcia od codzienności, obowiązków i pracy na korzyść wspólnego przebywania. Gdy przychodzi czas na odpakowanie prezentów, to niezapomniana jest ta iskierka zaciekawienia, która pojawia się wraz z pytaniem: "a co to może być?".
 
Samotność to chyba największy demon, którego obawiają się ludzie w święta. Każdy chce ten czas spędzać z bliskimi, których kocha. Taka możliwość to dla wielu najlepszy prezent na święta. Nawet jeśli finanse nie pozwalają na wystawna wigilię oraz drogie prezenty, wyobraźnia umożliwia zorganizowanie wszystkiego skromnie, ale z sercem.
  
Paweł Puchalski

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl