Wybierz najlepsze dla siebie konto bankowe

2014-01-09 15:12:00

Nie istnieje coś takiego, jak jedno najlepsze dla każdego i wyjątkowe konto bankowe. Najlepszy rachunek dla Ciebie to taki, który spełnia Twoje indywidualne wymagania i potrzeby. Jak wybrać najbardziej dopasowane do siebie konto bankowe?

Skoncentruj się na swoich wymaganiach

Banki mają w ofercie po kilka rachunków bankowych, a tabele opłat i prowizji zawierają dziesiątki i setki pozycji. Analiza ich wszystkich nie ma większego sensu. Pamiętaj, że nie ma konta idealnego, całkowicie darmowego. Przed przystąpieniem do poszukiwań rachunku dla siebie, wyodrębnij kilka czy kilkanaście najważniejszych parametrów, na podstawie których podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej oferty.

Z pewnością bardzo istotną kwestią będzie wysokość opłaty za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty do konta. Kluczowe znaczenie będą miały także opłaty za przelewy. Zastanów się, czy będziesz z rachunku korzystać w Internecie, czy w oddziale. Jeśli w Internecie, to nie zwracaj uwagi na wysokość opłat za czynności dokonywane w placówce banku. Od razu będziesz wiedzieć, czy skoncentrować się w poszukiwaniach na kontach internetowych (direct), czy tradycyjnych.

Na pewno dla wielu osób ważne będą także prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów. Przemyśl, czy wystarczy ci konto, z których darmowe będą tylko wypłaty z bankomatów danego banku (ewentualnie sieci bankomatów, typu Cash4you albo Euronet), bo akurat codziennie w drodze do domu przechodzisz obok danej maszyny, czy potrzebujesz rachunku z możliwością bezpłatnych wypłat we wszystkich bankomatach w kraju, a nawet i na całym świecie.

Przeanalizuj, czy i gdzie (w Internecie czy w placówce) będziesz korzystał z takich możliwości jak np. ustanowienie polecenia zapłaty albo zlecenia stałego, czy przelewy walutowe. Uwzględnij tylko opłaty za te czynności, z których często będziesz korzystać.

Banki oferują także często dodatkowe ubezpieczenia, np. od nieuprawnionych transakcji kartą, ale również assistance, czyli gwarantujące pomoc fachowca (np. hydraulika czy elektryka) w razie potrzeby. Koniecznie sprawdź warunki takiego ubezpieczenia i porównaj przewidywane korzyści z kosztami.

Przeanalizuj swoją aktywność

Bardzo wiele banków uzależnia wysokość opłat za prowadzenie konta lub użytkowanie karty debetowej od aktywności klienta lub wysokości jego wpływów na rachunek. Każdy bank ma oczywiście własne regulacje, ale bardzo często można spotkać się z sytuacjami, gdy opłaty nie nalicza się, jeśli wpływy na rachunek w danym czy poprzednim miesiącu wyniosły np. 1 czy 2 tys. zł, albo jeśli karta w danym okresie dokonało się kartą transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę np. 100, 200 czy 500 zł.

Nie warto także bez namysłu zachwycać się moneybackiem, czyli możliwością otrzymania zwrotu części środków wydanych podczas transakcji bezgotówkowych kartą do konta. Zwykle wysokość zwrotu wynosi ok. 1 proc. dla wszystkich transakcji lub nieco więcej (np. 3 proc.), ale tylko dla niektórych płatności, np. na stacjach benzynowych, marketach czy w Internecie. Decydując się na konto z moneybackiem, trzeba przeliczyć, ile można dzięki niemu zarobić. Jeśli zwrot miałby wynieść w miesiącu np. 5 zł, to może się okazać, ze kwota ta nie pokrywa wysokości pobranych przez bank prowizji. Warto także pamiętać, że banki ustalają maksymalną wysokość takiej premii na kilkadziesiąt złotych miesięcznie (np. 30 zł). Należy również mieć na uwadze, że bank może wycofać się z oferowania moneybacku. Kilka instytucji w ostatnich miesiącach tak właśnie zrobiło, lub pogorszyło warunki premiowania.

Na koniec - zła wiadomość

Niestety, nie tylko warunki moneybacku mogą się zmienić. To, że dana oferta obecnie jest atrakcyjna nie oznacza, że równie ciekawa będzie za miesiąc, dwa czy pół roku. Banki nie zapisują wysokości konkretnych opłat i prowizji w umowie z klientem. A to oznacza, że mogą je zmieniać jednostronnie. Jedyne co możne zrobić w takiej sytuacji użytkownik rachunku, to zaprotestować zamykając dane konto i przenosząc się do konkurencji.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam