Wybierz konto bankowe najlepiej dopasowane do swoich potrzeb

2012-03-27 14:41:24

Częstokroć Polak, który potrzebuje założyć konto osobiste, udaje się po nie do pierwszego lepszego banku, wychodząc z błędnego założenia, że oferty poszczególnych instytucji nie różnią się znacząco między sobą. Tymczasem poświęcając trochę czasu na porównanie ofert konkretnych banków można co miesiąc nie tylko zaoszczędzić przynajmniej kilka złotych, ale i co nieco zarobić.

Przed przystąpieniem do poszukiwań rachunku, warto skonkretyzować swoje oczekiwania co do niego. Inne ma student czy stosunkowo młoda osoba, czego innego domaga się senior. Pierwszy prawdopodobnie nie potrzebuje w ogóle oddziału banku w swoim otoczeniu, bo jest doskonale skomputeryzowany i wszystko załatwi w bankowości internetowej czy mobilnej.

Drugi nierzadko w ogóle nie zna się na komputerach i ze wszystkimi sprawami udaje się do placówki. Banki dla każdego z takich klientów, a także wielu innych „profili” mają stworzone różne rachunki osobiste, na których odpowiednie operacje są nie tylko darmowe, ale także przez bank dodatkowo premiowane (np. zwrot min. 1 proc. wartości transakcji kartą debetową).

Bywają konta, na których nie stracisz ani złotówki. Co prawda w większości banków trzeba spełnić co miesiąc określone warunki, aby użytkowanie konta czy karty debetowej było bezpłatne, ale są one zdecydowanie niewygórowane (np. określone wpływy lub saldo na koncie, kilka transakcji kartą debetową lub ich określona kwota). Przelewy internetowe z większości kont także realizowane są za darmo.

Rzadziej na darmowe przelewy możemy liczyć w placówkach, ale zazwyczaj banki mają w ofercie przynajmniej jedno konto dostosowane do bardziej „tradycyjnych” klientów. Jeśli klientowi zależy na szybkim i darmowym dostępie do gotówki, coraz częściej banki umożliwiają darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. Kluczem jest znalezienie rachunku, który będzie spełniał jak najwięcej, lub wszystkie oczekiwania.

Tym, którzy nie chcą przepłacać i tracić, spośród darmowych rachunków (prowadzenie konta, karty, wypłaty z polskich bankomatów, przelewy internetowe - absolutnie za darmo), można polecić Konto Idealne w Idea Banku, Dobre Konto w Banku Millennium (pod warunkiem wykonania 1 transakcji kartą i wpływach na konto min. 1 tys. zł) z 3-procentowym zwrotem transakcji kartą czy dbNET w Deutsche Banku (bezpłatna karta debetowa po wykonaniu jednej transakcji w miesiącu, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie), ale i sporo innych.

Gdy z kolei nie zależy Ci na tanim koncie, ale w zamian za opłatę chcesz np. lepsze produkty depozytowe czy ubezpieczenie assistance - kilka banków także zaproponuje Ci naprawdę atrakcyjne oferty (choćby Bank BPH, BNP Paribas czy Citi Handlowy). Grunt to szukać i porównywać.

FAKTY

  • Rzadko prowadzenie konta czy użytkowanie karty debetowej jest bezwarunkowo darmowe, ale często banki banki ustanawiają łatwe do realizacji warunki niepobrania opłaty (np. 1 transakcja kartą w miesiącu, 300 zł zapłaconych kartą itp.).
  • Czasem to banki płacą posiadaczom rachunku, np. na Koncie bez Kantów BOŚ albo Koncie Skarbonkowym GetinOnline można zarabiać za wykonanie odpowiednich czynności finansowych, zaś Bank BGŻ posiadaczom Konta z Podwyżką płaci 1 proc. wynagrodzenia. Z kolei w ramach usługi moneyback z kontem Wydajesz&Zarabiasz Banku Zachodniego WBK czy Kontem Zakupowym Alior Banku można dostać z powrotem 1 proc. wartości transakcji kartą, Dobre Konto Banku Millennium zwraca 3 proc. wydatków na zakupy, a Konto Zarabiające w Meritum Banku gwarantuje zwrot 4 proc. wydatków na stacjach benzynowych. Przykładów można by mnożyć.
  • Coraz częściej banki umożliwiają darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a nieraz także i na całym świecie - taką usługę umożliwia m.in. db Life i dbNET w Deutsche Banku czy PKO Konto bez Granic w PKO BP.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl