Wojna tradycji z nowoczesnością, czyli wady i zalety kont internetowych

2011-03-29 13:59:13

Praktycznie każde konto bankowe daje nam możliwość dostępu do pieniędzy przez internet, czyli z każdego miejsca i o każdej porze. Niektóre banki idą jeszcze o krok dalej – rezygnują z placówek, by zaproponować jedynie konta internetowe. Comperia szuka zalet i wad takiego rozwiązania.

PLUSY:

 
Taniość
Konto internetowe jest tańsze. Wszystko robisz sam; wpłaty, wypłaty (przy pomocy wpłatomatu lub bankomatu), przelewy, zlecenia stałe. W żadną z tych czynności nie jest bezpośrednio zaangażowany pracownik banku. Dzięki temu koszt prowadzenia i obsługi rachunku może być minimalny, a czasem nawet darmowy.

Zawsze i wszędzie

Dostęp do konta internetowego możliwy jest wszędzie i o każdej porze. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Nie jesteśmy ograniczeni godzinami otwarcia placówek, kolejkami, a także...nastrojami pracowników banku.

 
Swoboda transakcji
Wszystko robisz sam, więc każda transakcja przebiega tak sprawnie i szybko, jak tylko potrafisz. Nie tracisz czasu na dojazd do placówki, szukanie miejsca parkingowego i nie musisz stać w kolejce. Przelew możesz wykonać nawet w środku nocy, w kapciach i z kubkiem herbaty w ręku.
 
Dodatkowe usługi
Posiadacz konta internetowego ma możliwość skorzystania z dodatkowych funkcjonalności, niedostępnych często w przypadku konta tradycyjnego. Chodzi o możliwość zakupu towarów i usług w butikach produktowych i sklepach partnerskich.
 
MINUSY:
 
Nie wszystkie usługi bankowe są dostępne
Tylko w placówce mamy dostęp do wszystkich usług i produktów oferowanych przez bank. Co ważne, można to załatwić „tu i teraz””. W przypadku konta internetowego zdarza się, że na niektóre dokumenty trzeba poczekać kilka dni (kwestia przesłania ich kurierem). Możliwość szybkiego otrzymania dokumentów, np. gwarancji bankowych, jest ważna zwłaszcza dla przedsiębiorców. Jeśli nie posiadają umowy ramowej z bankiem internetowym, nie uda im się wszystkiego załatwić „od ręki”.
 
Bezpieczeństwo – pamiętasz hasło?
W przypadku konta internetowego, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, trzeba często zmieniać hasła. Najlepsze to takie, które składają się ze skomplikowanego ciągu liter i cyfr. To wymaga od nas umiejętności zapamiętywania długich haseł i wymyślania takich kombinacji, których nie zapomnimy. Jesteśmy też narażeni na ataki hackerów. Może się zdarzyć, że nasz komputer zostanie „zainfekowany”, a nasze konto ogołocone.
 
Magia kwitka
Wciąż działa magia kwitka i pieczęci. Mimo dużego rozkwitu kont internetowych, wielu z nas cały czas nie ufa elektronicznym płatnościom. Wolimy czekać w kolejce, tylko po to, by uzyskać „kwitek” i pieczątkę potwierdzającą wpłatę. Zwyczaj ten jest elementem naszej tradycji, a ta z kolei częścią kultury, w której żyjemy. Mentalność ludzi (zwłaszcza ze starszych pokoleń Polaków) zmienia się wolniej niż postęp technologiczny, jednak pamiętajmy, że instytucje finansowe są dla wszystkich obywateli, a nie jedynie dla tych młodszych i zdolniejszych. Niezależnie od tego, jak długo przyjdzie się nam jeszcze borykać z kwitkiem i pieczątkami, o swoje finanse powinni dbać wszyscy i zawsze.
 
Czekamy na wasze opinie na temat wad i zalet kont internetowych . Piszcie na adres: redakcja@comperia.pl
 
Szymon Ostrowski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam