Wiosenna ofensywa banków: hipoteki, bankomaty, pieniądze za konta...

2010-04-30 14:02:25

Kredyty hipoteczne w promocji, pieniądze za otwarcie konta bankowego, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo… To niektóre tylko elementy wiosennej ofensywy banków, które wychodzą z kryzysu obronną ręką i chcą iść za ciosem. Cel jest jeden: przyciągać do swoich placówek jeszcze więcej klientów. Czy Ty jako klient banków masz się z czego cieszyć? Tak, ale…

Kredyty hipoteczne bardziej dostępne
Jeszcze rok temu oferta kredytów hipotecznych była w każdym banku mocno ograniczana. Z jednej strony banki rezygnowały z udzielania kredytów walutowych, zwiększały wymagania co do wkładu własnego, z drugiej strony podwyższały ceny tychże kredytów.
Teraz jednak wiele banków zmienia swoją strategię dotyczącą kredytów mieszkaniowych. Oczywiście powrotu do cenników i dostępności kredytów sprzed 2 lat na razie nie będzie. Jednak spełnia się to, co Comperia prognozowała jeszcze na koniec 2009r.: krok po kroku kolejne banki będą powracać do intensywniejszej sprzedaży kredytów mieszkaniowych.
Dla klientów to dobra wiadomość: kredyty są tańsze i bardziej dostępne, a przecież to jest warunkiem koniecznym do tego, by móc kupić wymarzone mieszkanie.
 
Kasa za konto
Mniej więcej rok temu banki zmieniały swoje tabele opłat i prowizji, szczególnie w tej części dotyczącej opłat za czynności związanej z kontami bankowymi. Nagle większość banków zmieniła np. zasady opłat za przelewy internetowe, w oddziale banku czy wypłaty z bankomatów. Wypłaty z obcych bankomatów znów zaczęły być obarczane prowizją…
Dziś banki (BZ WBK, Alior Bank) dają pieniądze za otwarcie konta, znów wprowadzają darmowe bankomaty. Zmiana o 180 stopni? Nie do końca.
 
Porównaj najlepsze konta osobiste!
 
Czy klienci mogą się cieszyć?
Promując kredyty hipoteczne, reklamując konta bankowe, banki chcą jednocześnie jak najmocniej związać klienta ze sobą. Nie chcą, by tylko założył konto, wziął kredyt hipoteczny i po prostu był w bazie kolejnym, mało aktywnym klientem. Dlatego, aby mieć tanie konto bankowe, albo tani kredyt hipoteczny, będziesz musiał mocno związać się z bankiem, czyli bardzo aktywnie korzystać z jego produktów (konta, karty kredytowe), a po to by uzyskać tani kredyt mieszkaniowy będziesz musiał w banku kupić jeden lub kilka z następujących produktów: konto osobiste, karta kredytowa, ubezpieczenie czy produkt inwestycyjny.
 
Przykład? Jeśli przyjmiemy, że miesięcznie wykonujesz następującą liczbę przelewów:
 
1.       Wewnętrznych – 1 w oddziale, 3 przez Internet
2.       Zewnętrznych – 2 w oddziale, 5 przez Internet
 
i dokonujesz co miesiąc następującą liczbę wypłat z bankomatów:
 
1.       Z bankomatów własnego banku – 5 wypłat
2.       Z bankomatów innych banków – 3 wypłaty
 
to np. koszt użytkowania konta „MeritumKonto Zarabiające” wynosi 10 zł miesięcznie. Ten koszt jednak obowiązuje jeśli zakładamy, że każdorazowo wypłacamy z bankomatu min. 500 zł - jeżeli mniej, bank pobierze opłatę za wypłatę 5 zł. Dodatkowo zakładamy, że transakcje kartowe klienta wyniosą min. 500 zł - jeżeli nie, opłata 3 zł. Bez spełnienia powyższych założeń, łączny koszt to 53 zł.
 
Jeśli więc chcesz mieć tanie produkty bankowe, musisz założyć, że będziesz z nich aktywnie korzystać i koncentrować je w jednym banku.
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam