Wiosenna odwilż w kosztach kredytów gotówkowych - Gotówkometr Comperia.pl

2012-03-27 12:44:22

Pierwszy kwartał 2012 roku okazał się udany dla osób zainteresowanych kredytem gotówkowym. W okresie tym spadło nie tylko średnie oprocentowanie takich pożyczek, ale także wysokość prowizji pobieranej z tytułu ich udzielenia. Dzięki temu klienci poszukujący kredytu gotówkowego mogli liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki.

Raz w miesiącu analitycy Comperia.pl opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który zdaniem Comperia.pl najlepiej oddaje omawiany koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takich zobowiązań.

Eksperci pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Analiza obejmuje zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne. Punktem odniesienia dla porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.Analizując zachowanie średniego kosztu kredytu gotówkowego w I kwartale br. widać, że ostatni odczyt tego parametru okazał się niższy niż w kwartale poprzednim. Różnica w wysokości wyniosła 0,72 p.p. sprowadzając tym samym średnie RRSO kredytów gotówkowych do poziomu 22,28 proc.

Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych tego typu zobowiązaniami, ponieważ ostatnio niższą wartość tego parametru odnotowano równo rok temu, czyli w I kw. 2011r.
Pierwsze trzy miesiące 2012 roku przyniosły także pozytywne zmiany w wysokości prowizji pobieranej za udzielenie kredytu gotówkowego. Jeszcze w IV kwartale ubiegłego roku średnia prowizja wynosiła 3,19 proc., podczas gdy aktualnie jej wysokość kształtuje się na poziomie 2,61 proc.

Tak znaczny spadek tego parametru wynika przede wszystkim z zachowania banków, które coraz częściej całkowicie odstępują od naliczania tej opłaty. W tej chwili zobowiązania, od udzielenia których nie jest naliczana prowizja można znaleźć chociażby w Alior Banku, PKO BP, Eurobanku czy też banku BNP Paribas.

Spadek średniej RRSO kredytów gotówkowych i idący w ślad za nim spadek wysokości prowizji pobieranej za ich udzielenie wpływa pozytywnie na portfele osób planujących bądź już posiadających tego typu zobowiązania. Dodatkowo panująca na rynku duża konkurencja zdaje się jeszcze mocniej oddziaływać na te parametry.

Niestety w najbliższym czasie nie ma co liczyć na znaczącą ich poprawę. Wynika to przede wszystkim z wysokich stóp procentowych obowiązujących w naszym kraju. Dopóki Rada Polityki Pieniężnej nie zacznie obniżać ich wysokości, dopóty oprocentowanie kredytów gotówkowych będzie się kształtowało na obecnych poziomach. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam