Wielkanoc na kredyt? Co proponują banki?

2012-03-29 13:22:40

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Oczywiście, Święta to radosny okres, ale wiąże się również z wzmożonymi wydatkami. Jeśli środki, które mamy do dyspozycji okazują się niewystarczające, by zorganizować święta, można udać się po kredyt gotówkowy do banku.

Banki od połowy lutego rozpoczęły wzmożoną promocję pożyczek gotówkowych. Robią to na rozmaite sposoby – obok standardowej metody, czyli obniżenia kosztów kredytu (np. prowizji czy oprocentowania), stosują także bardziej niecodziennie zabiegi promocyjne. Na przykład Alior Bank obiecuje, że zawsze przebije ofertę konkurencji. Jeśli przed skorzystaniem z oferty kredytu gotówkowego w tym banku lub nawet 2 tygodnie później inna instytucja zaoferuje mniejszą ratę, Alior Bank przedstawi korzystniejsze warunki pożyczki, przy takim samym okresie spłaty i kwocie zobowiązania. Wystarczy przedstawić formularz informacyjny z innego banku wypełniony zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.

Bank Pekao S.A., specjalnie na Święta, zaoferował promocyjną wersję ekspresowej pożyczki. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu, obniża oprocentowanie o 30 proc. i zapewnia decyzję kredytową jeszcze tego samego dnia. Klienci banku nie muszą nawet dostarczać zaświadczenia o zarobkach – wystarczy dowód osobisty.

Z kolei Getin Bank proponuje wiosenny kredyt gotówkowy na PIT. Bank do minimum uprościł proces dokumentacji. Aby uzyskać pożyczkę w oddziale wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz PIT (PIT-11, PIT-40 lub PIT 40-A). Okres kredytowania jest wyjątkowo długi (do 100 miesięcy). Przy takim rozłożeniu pożyczki, raty nie obciążają zbytnio budżetu domowego. Dodatkowym atutem wiosennego kredytu gotówkowego jest maksymalna kwota zobowiązania - do 150 tys. złotych - oraz brak prowizji.

Kredyt Bank na wiosnę obniżył oprocentowanie pożyczek gotówkowych. Oferta skierowana jest do osób, które postanowią skorzystać z bezpłatnej karty kredytowej, a dodatkowo będą dokonywać nią transakcji w wysokości minimum 100 zł miesięcznie. W przypadku zaciągnięcia kredytu opiewającego na sumę 12 tys. zł na 5 lat klient za każde 1000 zł kredytu zapłaci tylko 22,17 zł. Miesięczna rata takiego kredytu wyniesie 266 zł. Klient może także skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, dzięki czemu może zostać zwolniony z prowizji.

Natomiast ING Bank Śląski opakował kredyt gotówkowy w produkt pod nazwą Pakiet 5000 zł. Głównym atutem Pakietu 5000 zł ma być jego prostota i przejrzystość. Zdaniem przedstawicieli banku to właśnie te cechy mają przyciągnąć klientów, którzy potrzebują pilnie gotówki. Bank oferuje pożyczkę w kwocie 5 tys. zł na okres 84 miesięcy. Rata miesięczna będzie wynosiła 89 zł, bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę należy dokładnie przeanalizować parametry pożyczek – wysokość prowizji, oprocentowania nominalnego, ubezpieczeń itd. Pewną wskazówkę atrakcyjności oferty może dać Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa - RRSO. Jest to wskaźnik, w który wliczonych jest sporo elementów kosztów całościowych kredytu.

Wybierając kredyt gotówkowy nie można zatem się śpieszyć. Należy porównać oferty kilku banków, np. dopytując się pracownika w oddziale, czy dzwoniąc na bankową infolinię. Warto skorzystać też z pomocy internetowej porównywarki finansowej Comperia.pl. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam