Wakacyjny ranking kredytów gotówkowych

2011-07-05 09:46:54

Nadeszło lato, a wraz z nim wakacje. Dla Twojego domowego budżetu oznacza to jednak większe wydatki. W razie nieudźwignięcia ich można śmiało liczyć na to, że banki dopomogą wypełnić puste przegródki w portfelu. Ale za jaką cenę? O tym w rankingu kredytów gotówkowych.

 Lato za pasem, a ciepły i kolorowy świat za oknem jest tego najlepszą oznaką. Od pewnego czasu banki dosyć mocno promują swoje pożyczki i kredyty na dowolny cel. Liczą, że słońce oświeci Polaka, i znajdzie on kilka świetnych powodów, aby się zadłużyć. Sam Antonio Banderas przekonuje wszak, że „Polak potrafi”, i że „Ole!”.

 
Gdy z telewizyjnych ekranów namawiają nas na kredyty gotówkowe celebryci zza granicy, aktorzy z polskiego podwórka (Bartosz Opania i BPH), uczeni (matematyk w Lukas Banku), a nawet zwierzęta (mBankowy pies Arnold), pomoc porównywarki finansowej, takiej jak Comperia, wydaje się nieoceniona.

Który bank kusi najniższym oprocentowaniem? Odpowiedź w poniższym zestawieniu TOP5. Niestety, użyte słowo „kusi” znakomicie oddaje sytuację.

Rzeczywistość bowiem nijak oddaje atakujące z reklam oferty niskich rat, o których wręcz można zapominać. Nie znajdzie się oferty, której rzeczywiste oprocentowanie będzie jednocyfrowe. Ba, tych dwucyfrowych z jedynką z początku wcale nie ma za wiele...

 
TOP5 kredytów gotówkowych na 2 tys. zł, na 2 lata
 
 
 
Oprocentowanie rzeczywiste
Rata miesięczna
Prowizja za udzielenie kredytu
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy "Zrealizuj swój plan"
12,55%
94,04 PLN
2,00%*
Polbank EFG
Kredyt na Miarę Korzystny
15,96%
96,88 PLN
3,00%
Citi Handlowy
Pożyczka gotówkowa
15,97%
96,89 PLN
5,00%
Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego 
16,65%
97,45 PLN
3,00%
Getin Noble Bank
Wygodny kredyt gotówkowy
17,04%
97,77 PLN
4,99%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

* Brak prowizji dla Klientów, którzy posiadają lub założą konto z pakietem L i XL.
 
Owo kuszenie przez banki to jedynie zabieg marketingowy, który ma na celu sprzedać amatorom grillowania, pasjonatom jazdy na rowerze, czy też urlopowiczom zwykły kredyt gotówkowy. Przy jego wyborze warto kierować się prostą regułą – im szybciej go spłacimy (liczba rat), tym niższe będą odsetki. Natomiast kwestia tego, ile pieniędzy pożyczy nam bank, zależy od naszej zdolności kredytowej.
 
Tezę o kuszeniu świetnie potwierdza aktualna promocja Meritum Banku, której twarzą jest wybierający się z torbą podróżną i walizką Maciej Maleńczuk. Niczym typowy nowobogacki turysta ogląda się jeszcze tylko w bok, rzucając ostatnie spojrzenie na bezbarwną rzeczywistość… Ale nie dajmy się tak łatwo zwieść.
 
Po pierwsze, wybierając się na urlop, mało kto z nas będzie równie elegancko wyglądał. Po drugie rzeczona promocja sprowadza się do możliwości obniżenia marży kredytu o 2 proc. pod warunkiem, że pożyczoną kwotę wyda się na np. wakacyjną podróż.
 
Wróciwszy z niej, będziemy mieć 2 miesiące na to, aby dostarczyć urzędnikom banku kopie rachunków opiewające na co najmniej połowę wartości netto zaciągniętego zobowiązania. Wówczas czekać na nas będzie owa obniżka marży. A jeśli dodatkowo ubezpieczymy kredyt, to otrzymamy nagrodę rzeczową o wartości do 750 zł (dokładnie 5 proc. wartości rachunków). Minimalna kwota takiego kredytu to 5 tys. zł, a standardowe oprocentowanie nie wyższe niż 22,90 proc.
 
A jak wyglądają więc oferty kredytów gotówkowych na kwotę 10 tys. zł, powiedzmy na 3 lata?
 
 
TOP5 kredytów gotówkowych na 10 tys. zł, na 3 lata

 
 
Oprocentowanie rzeczywiste
Rata miesięczna
Prowizja za udzielenie kredytu
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy "Zrealizuj swój plan"
11,87%
328,65 PLN
2,00%
Citi Handlowy
Pożyczka gotówkowa
14,23%
338,76 PLN
5,00%
Eurobank
kredyt w 15 minut
14,25%
338,85 PLN
3,50%
Polbank EFG
Kredyt na Miarę Korzystny
14,90%
341,62 PLN
3,00%
ING Bank Śląski
Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego 
15,59%
344,57 PLN
3,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Ale zupełnie subiektywnie wybranym przez Comperię hitem ostatnich tygodni jest najnowsza oferta mBanku. Nie, nie chodzi o oprocentowanie – ono nie jest tutaj pozytywnym bohaterem. Chodzi o fakt, że kredyt gotówkowy można wziąć... przez telefon!  Mając konto w mBanku, potrzeba już tylko jednego kroku, aby wziąć kredyt...

Warto też zastanowić się nad innymi sposobami na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu takimi jakimi jak limit na karcie kredytowej lub kredytem odnawialnym w rachunku osobistym.


Mikołaj Fidziński
Paweł Puchalski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam