Wakacyjna wymiana walut online - czy to bezpieczne?

2012-07-20 09:30:39

Okres urlopowy w pełni. Coraz więcej osób przymierza się do wakacyjnego wyjazdu. Znaczna część z nich spędzi ten czas poza granicami naszego kraju. Przed wyjazdem trzeba jednak zadbać o odpowiednią ilość waluty państwa, do którego się udajemy. Jednym z ciekawszych sposobów zakupu walut obcych są platformy internetowe. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, na czym polega taka metoda i jakie są jej zalety.

Zakup walut online początkowo może się wydawać dość skomplikowaną operacją. Jednak w rzeczywistości nie jest to trudne i każdy zainteresowany na pewno sobie z tym poradzi. Po pierwsze trzeba się zarejestrować (czyli założyć swój indywidualny profil) na stronie instytucji świadczącej usługę wymiany walut (kantor lub platforma internetowa). Następnie trzeba zasilić swój rachunek odpowiednią kwotą pieniędzy, dokonać zakupu/sprzedaży interesującej nas waluty i przelać uzyskane środki na posiadane przez nas konto bankowe.

Uwaga: warunkiem koniecznym do przeprowadzania transakcji online jest posiadanie konta osobistego w polskim złotym i rachunku w walucie jaką chcemy wymienić.

Dlaczego warto?
Pierwszym argumentem przemawiającym za internetową wymianą walut jest wygoda klienta. Wynika ona z tego, że klient w celu przeprowadzenia transakcji nie musi nigdzie chodzić, stać w kolejkach, szukać kantoru, czy też banku. Wystarczy tylko, że się zaloguje na swoje konto, a wszystkie operacje będzie mógł wykonać zdalnie - bez wychodzenia z domu. Możliwość taka nie tylko znacznie upraszcza, ale także przyspiesza całą operację.

Inną zaletą wymiany walut w Internecie jest bezpieczeństwo. Dzięki temu, że cała operacja jest dokonywana z domu lub biura, klient nie musi nosić ze sobą gotówki. Tym samym nie naraża się na ryzyko kradzieży bądź zgubienia posiadanych przez siebie pieniędzy.

Ostatnią i najważniejszą zaletą korzystania z kantorów i platform internetowych są oszczędności. Dzięki temu, że podmioty takie działają wirtualnie - ponoszą niższe koszty prowadzenia swojej działalności. Przekłada się to na dużo atrakcyjniejsze spready (różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty), jakie stosują w porównaniu do np. banków. Niższe spready to także niższe kursy sprzedaży walut. A ten aspekt jest właśnie najbardziej kluczowy dla klienta.

Ile można zaoszczędzić?
Przyjmijmy, że interesuje nas wymiana 1 tys. euro. Rozpatrzmy trzy warianty: zakup w dużym banku, zakup w kantorze stacjonarnym i zakup na platformie internetowej.

Kurs sprzedaży euro w dużym banku - 4,28 zł                                        (4,28 * 1000 = 4280 zł)

Detaliczny kurs sprzedaży euro w kantorze stacjonarnym - 4,20 zł         (4,20 * 1000 = 4200 zł)

Kurs sprzedaży na platformie internetowej - 4,17 zł                                (4,17 * 1000 = 4170 zł)

(przedstawione kursy zostały ustalone na dzień 20.07.2012 godz. 8.30)

Jak widać kupno waluty na platformie internetowej, w odniesieniu do banku czy kantoru stacjonarnego, przynosi najwyższe oszczędności. Każdy grosz różnicy w naszym przykładzie przekłada się na 10 złotych pozostających w naszym portfelu. Trzeba jednak pamiętać, że wymieniając walutę w Internecie należy wziąć pod uwagę koszt prowadzenia rachunku walutowego oraz ewentualny koszt przelewu. Informacje na ten temat można znaleźć w taryfie opłat i prowizji banku, w którym posiadamy rachunek.

Wymiana walut online staje się coraz bardziej popularna. Można z niej korzystać nie tylko kupując walutę na wakacje, ale także chociażby spłacając kredyt walutowy. Poza tym jest ona doskonałym uzupełnieniem usług finansowych dla osób ceniących sobie zarówno bezpieczeństwo posiadanych pieniędzy, jak i szybkość oraz wygodę przeprowadzania transakcji.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam