01.04.2014, 14:38

W Polsce tylko 6 rachunków bankowych dla wszystkich za darmo!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

W Polsce tylko 6 rachunków bankowych dla wszystkich za darmo!
„Darmowe konto osobiste” to obecnie raczej naciągany slogan, aniżeli odpowiadający prawdzie opis ofert bankowych. Jak wynika z danych porównywarki finansowej Comperia.pl, tylko 6 banków w Polsce proponuje rachunek bankowy dla każdego, za którego prowadzenie i użytkowanie karty debetowej doń na pewno nie pobrana zostanie żadna opłata.

Banki bardzo chętnie opisują oferowane przez siebie konta bankowe jako darmowe, często piszą i mówią o bezpłatnym prowadzeniu rachunku czy braku opłaty za użytkowanie karty debetowej. Kiedy jednak klient wgłębi się w tabelę opłat i prowizji, dowiaduje się, że oferta wcale nie jest tak atrakcyjna. Konto może i jest za darmo, ale tylko w tych miesiącach, w których na rachunek klienta trafi 1 czy 2 tys. zł. Mała gwiazdka przy informacji o braku opłaty za kartę do konta donosi, że tak szczególnie traktowani są jedynie klienci, którzy wydadzą w danym miesiącu tą kartą np. 200 czy 500 zł, a pozostali jednak muszą za możliwość użytkowania „plastiku” płacić. Czasem okazuje się, że bank pobiera dane opłaty tylko od klientów np. powyżej 26. roku życia, a młodszych traktuje łagodniej.

Jak sprawdziła porównywarka finansowa Comperia.pl, z dziesiątek rachunków osobistych i kart debetowych dostępnych dla każdego (tj. po odrzuceniu rachunków tylko dla osób w określonym wieku - np. kont młodzieżowych, dla studentów, dla seniorów itp.), jedynie z pięciu ofert można korzystać za darmo bez żadnych dodatkowych warunków. To znaczy - bank pod żadnym pozorem nie pobierze opłaty za użytkowanie przez klienta konta osobistego oraz karty doń.

Wspomniane rachunki to: Konto Osobiste w Alior Sync, Konto Godne Polecenia w Banku Zachodnim WBK, Proste Konto Osobiste w Meritum Banku, Konto Ulubione w Banku Nordea oraz e-Konto w Pakiecie Standard w Volkswagen Banku. Szóstym jest konto dbNET w Deutsche Banku z kartą IQ. Osoby, które założą ten rachunek w ramach promocji trwającej do połowy maja, również będą mogli korzystać z konta i karty bezwarunkowo za darmo.

Rachunków bankowych, z których można korzystać za darmo, jest oczywiście więcej, natomiast zawsze albo w przypadku konta, albo karty (albo i tego, i tego) należy spełnić jakiś warunek dotyczący odpowiedniego salda na koncie, wpływów nań czy ilości lub kwoty transakcji wykonanych kartą. W ten sposób banki stawiają na klientów aktywnych, którzy mogą „bankować” za darmo kosztem bierniejszych osób. Banki stawiają klientom warunki, bez spełnienia których obciążają opłatami, gdyż szukają dodatkowych przychodów - akcja kredytowa pozostawia wiele do życzenia, stopy procentowe są rekordowo niskie, a swoje robi także np. obniżka opłat interchange.

Oczywiście to, że korzystanie ze wspomnianych wcześniej sześciu kont i kart doń jest bezwarunkowo darmowe, nie oznacza, że są to rachunki absolutnie bezpłatne. Przykładowo, kosztowne mogą być wypłaty z obcych bankomatów, obsługa rachunku w oddziale lub za pośrednictwem bankowości telefonicznej czy szybkie przelewy.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Płacenie zagraniczna kartą w Polsce? 4.8.2014 19:36 przez:
Jeremii

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne? 7.7.2017 19:40 przez:
Podgor

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy łatwo jest prowadzić firmę w Polsce? 16.12.2015 13:25 przez:
em-il

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Play - czy ma najlepszy zasięg w Polsce? 23.3.2016 20:00 przez:
krystian
Internet w Polsce oraz za granicą 22.4.2015 11:21 przez:
ekunin

forum gsm