W lipcu najtańszy kredyt hipoteczny w złotych oferuje bank…

2009-07-14 00:00:00

Comperia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników i ułatwia wybór najtańszego kredytu hipotecznego. Publikujemy ranking prezentujący trzy najtańsze oferty kredytów hipotecznych w polskiej walucie, z 20-proc. wkładem własnym. Sprawdź, jakie elementy oferty zdecydowały o miejscu w zestawieniu.

Kryterium, które wzięliśmy pod uwagę przy konstruowaniu poniższego rankingu, to rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). RRSO to najbardziej kompleksowy miernik atrakcyjności cenowej oferty, który uwzględnia m.in. koszty odsetkowe, prowizję, koszty ubezpieczeń, czy koszty wyceny nieruchomości.

Zestawienie zostało opracowane dla najpopularniejszych parametrów kredytowych, których poszukują nasi użytkownicy:

Kwota kredytu: 300 tys. zł (wkład własny 20 proc.)
Wartość mieszkania: 375 tys. zł
Okres kredytowania: 30 lat


Najlepsze oferty w tej kategorii w lipcu:


Bank Zachodni WBK
Przy powyższych parametrach RRSO w Banku Zachodnim WBK wynosi 6,13 proc. Marża kredytowa, jaką pobiera bank dla tego typu kredytów, to 1,35 pkt. proc. BZ WBK pobiera prowizję przygotowawczą wysokości 3,5 proc., co w przypadku analizowanego kredytu wysokości 300 tys. zł, oznacza koszt aż 10,5 tys. zł. Kwotę tę można jednak doliczyć do kwoty kredytu. Miesięczny koszt tzw. ubezpieczenia pomostowego, pobieranego do momentu ustanowienia hipoteki na kredytowanej nieruchomości, wynosi 249 zł. Oprócz ubezpieczenia pomostowego oraz ubezpieczenia nieruchomości, bank nie wymaga żadnych dodatkowych ubezpieczeń. Koszty wyceny nieruchomości pokrywa bank.


 

Lukas Bank
RRSO w Lukas Banku jest nieznacznie wyższe niż w BZ WBK i wynosi 6,57 proc. Rzeczywista stopa procentowa w Lukas Banku jest wyższa ze względu na zdecydowanie wyższą marżę kredytową, która przy 20-proc. wkładzie własnym wynosi 1,9 pkt. proc. Pozycję tuż za liderem zapewniły Lukasowi niższe koszty przyznania kredytu. Prowizja przygotowawcza, pobierana przed uruchomieniem kredytu, jest niższa i wynosi 2 proc. Dodatkowo bank daje swoim klientom możliwość negocjacji prowizji i obniżenia jej nawet do 0,5 proc. Na potrzeby rankingu, przyjęliśmy jednak najwyższy wyznaczony przez bank pułap prowizji, a więc po stronie kosztów przyznania kredytu zapisaliśmy 6 tys. zł. Również koszty ubezpieczenia pomostowego są w Lukas Banku minimalnie niższe w porównaniu do zwycięzcy zestawienia i wynoszą miesięcznie 210 zł. Lukas Bank również nie wymaga żadnych dodatkowych ubezpieczeń, a oszacowanie wartości nieruchomości wykonuje na własny koszt.


 

DnB Nord
Trzecie miejsce w zestawieniu najtańszych kredytów mieszkaniowych zajął DnB Nord z rzeczywistą stopą procentową na poziomie 6,76 proc. Wyższy poziom RRSO to efekt marży kredytowej, która w DnB Nord wynosi 2,25 pkt. proc. Uzyskanie wysokiej trzeciej lokaty było jednak możliwe dzięki promocji, w ramach której bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Koszt ubezpieczenia pomostowego utrzymuje się w DnB Nord na średnim rynkowym poziomie i w analizowanym przypadku wynosi 249,90 zł miesięcznie. Podobnie jak pozostali zwycięzcy rankingu, również DnB Nord nie wymaga wykupienia żadnych dodatkowych ubezpieczeń. Bank wymaga jednak przedstawienia wyceny nieruchomości. Na potrzeby rankingu przyjęliśmy szacunkowy koszt takiej wyceny na poziomie 700 zł.


Jutro najtańsze karty kredytowe w lipcu

Bartłomiej Samsonowicz
Comperia.pl

(fot. sxc.hu) 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam