W banku czy u pośrednika

2009-07-28 00:00:00

W ostatnich latach wzrosła liczba instytucji pośredniczących w sprzedaży produktów bankowych. Czy warto korzystać z ich usług? Gdzie lepiej zaciągnąć kredyt-w banku czy u pośrednika?

Zaciąganie kredytu w instytucji pośredniczącej – u tzw. pośredników kredytowych i doradców finansowych – może mieć wady i zalety.

Banki traktują takie instytucje jako dodatkowy kanał dystrybucji, dlatego niektóre swoje produkty w sieci pośredników mogą oferować na preferencyjnych warunkach. Klient nie zapłaci dodatkowo za taki kredyt. Zarobkiem dla firmy pośredniczącej będzie w tym przypadku część prowizji za udzielenie kredytu, standardowo należnej bankowi.

Udając się do pośrednika można też liczyć na pomoc doradczą. Firmy doradztwa finansowego proponują kilka, a większe nawet kilkanaście ofert banków. Znają więc dobrze wymagania, elastyczność poszczególnych instytucji. Jeżeli z jakiś powodów jeden bank odmówi nam finansowania, może się okazać, że inna instytucja udzieli nam kredytu, choć na przykład zaproponuje wyższe oprocentowanie.

Dodatkową zaletą pośrednika jest oszczędność czasu. W poszukiwaniu kredytu nie trzeba odwiedzać kilku banków. Wystarczy wizyta o jednego doradcy.

Decydując się na pośrednika, nie zaszkodzi jednak złożenie wniosku bezpośrednio w banku. Trzeba pamiętać, że doradcy finansowi podpisują z bankami umowy na różnych warunkach. Sprzedaż produktu jednego banku może przynieść pośrednikowi wyższe wynagrodzenie niż produkt innej instytucji. Może się więc zdarzyć, że doradca zachęcać będzie klientów do wyboru konkretnej oferty, która – z punktu widzenia klienta – nie musi być wcale najtańsza. 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam