Uważnie z lokatami w bankach - można nie zarobić tyle ile się oczekuje cz.1

2012-08-27 10:00:42

Środki ulokowane w banku na lokacie są bezpieczne, bo objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Nie należy jednak zapominać o roztropności przy wyborze depozytu, bo banki w przekazach reklamowych czy informacyjnych mogą nie mówić całej prawdy, a tylko jej najkorzystniejszą część.

Banki kuszą atrakcyjnymi ofertami, eksponując przekazy o wysokich procentach na lokatach. Warto być jednak uważnym, bo za wieloma z takich propozycji kryją się kruczki. Warto być ich świadomym.

Oprocentowanie najatrakcyjniejszych obecnie lokat standardowych wynosi ok. 6,5 proc. Jeśli jakiś bank oferuje więcej, to warto się ten propozycji najpierw bardzo dokładnie przyjrzeć.

Lokata progresywna

Slogany o lokatach na 10 czy 12 proc. intrygują, ale warto bliżej poznać taki depozyt - przestudiować jego warunki. Może chodzić np. o lokatę progresywną. Wówczas może się okazać, że reklamowane oprocentowanie rzędu kilkunastu procent nie obowiązuje przez cały okres trwania lokaty, a tylko przez ostatni miesiąc. Wcześniej oprocentowanie jest dużo niższe i ogólnie klient zarobi tyle odsetek, ile na standardowej lokacie, czyli np. 5 czy 6 proc.

Więcej o lokatach progresywnych m.in. TUTAJ.

Lokata z funduszem

Innym razem kilkumiesięczne lokaty na kilkanaście procent, owszem, istnieją, ale ulokowanie w nich swoich oszczędności łączy się z równoczesną koniecznością skorzystania z produktu inwestycyjnego. Po prostu - część wpłaconej kwoty wędruje na lokatę, a pozostałe środki lokowane są m.in. na funduszu inwestycyjnym. Wysokość i gwarancja zysków z tej drugiej części inwestycji nie jest pewna.

Więcej o lokatach z funduszami można dowiedzieć się m.in. STĄD.

Produkty strukturyzowane

Jeszcze innym produktem, na którym banki mają szansę kusić ponadprzeciętnymi zyskami, są produkty strukturyzowane. Ich specyfika w największym skrócie polega na tym, że inwestor partycypuje we wzroście wartości danego surowca, akcji, indeksu giełdowego, kursu walutowego itp., lub niejako zakłada się z bankiem czy jakieś zdarzenie zajdzie (np. bank wypłaci odsetki tylko wówczas, gdy przez pół roku wartość kursu EUR/PLN nie wyjdzie poza określony przedział).

Z jednej strony bank ma szansę mieć mamić wizją możliwych kilkunasto- czy kilkudziesięcioprocentowych zysków, z drugiej strony inwestor musi mieć świadomość, że nikt tu takich zysków nie gwarantuje i mogą być one dużo niższe lub może ich w ogóle nie być. Na szczęście większość produktów strukturyzowanych ma 100-procentową ochronę kapitału, czyli w najgorszym wypadku na koniec inwestycji odzyska się tylko sam ulokowany kapitał.

O produktach strukturyzowanych więcej TUTAJ.

W drugiej części tekstu można przeczytać o innych lokatach, których budowa może niewprawionego klienta zaskoczyć - które nie każdy może założyć, lub nie zyskać tyle, ile widział w reklamie czy na stronie internetowej banku. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam