Usługi Concierge, czyli bank na usługach klienta. Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie doradca!

2010-06-17 09:26:11

Banki oferują klientom coraz więcej dodatkowych usług niekoniecznie związanych z zarządzaniem finansami osobistymi. Dostarczanie kwiatów, rezerwacja biletów lotniczych, odbiór rzeczy z pralni-to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje pakiet usług Concierge. Sprawdź, do czego jeszcze można wykorzystać bank i jego doradców

Usługi Concierge to kolejny produkt  , który ma związać klienta z bankiem.. W instytucji finansowej możemy już nie tylko uzyskać kredyt bądź zdeponować oszczędności, ale także zlecić zakup kwiatów, rezerwację biletów lotniczych czy wypożyczenie samochodu. Każda z tych opcji jest dostępna praktycznie w każdym pakiecie usług Concierge.
 
Pamiętaj jednak, że bank jedynie organizuje usługi w ramach pakietu Cocnierge dołączonego do konta osobistego lub karty kredytowej. Koszty jednak każdego zlecenia będziesz musiał pokryć sam!
 
Zdania na temat rozwoju usług bankowych w tym kierunku są podzielone. Jedni uważają, iż pakiet Concierge jest przeznaczony dla zbyt wąskiej grupy odbiorców i nie przyjmie się w szerszym gronie klientów (tradycyjnie kierowany jest do klientów VIP). Drudzy twierdzą natomiast, że zapewnienie jak najlepszych usług dodatkowych i kompleksowej obsługi klienta to przyszłość sektora bankowego. Jak jest naprawdę? Kto i na jakich warunkach może korzystać z usług Concierge?
 
Usługi Concierge – kto i kiedy może z nich skorzystać
Usługi Concierge przeznaczone są tylko dla wybranego grona najbogatszych klientów banku. Zwykle dołączane są jako pakiet usług dodatkowych do najbardziej prestiżowych kart kredytowych (złotych lub platynowych) bądź kont osobistych zakładanych w ramach tzw. bankowości prywatnej.
 
Warunkami skorzystania z tych usług jest zatem przystąpienie do Private Bankingu. Generalnie banki określają dwa progi wejścia do grona klientów typu VIP-minimalny poziom miesięcznego dochodu netto przekazywanego na konto bądź kwoty zainwestowanej w danym banku. Z zasady pierwsze z tych kryteriów oscyluje wokół 10 tys. zł, drugie natomiast może wynosić od 500 tys. zł do nawet 2 milionów złotych.
 
Usługi Concierge – zakres, odpowiedzialność, dostępność
Z reguły obsługa klienta przewidziana na zasadach Concierge nie podaje pełnego katalogu usług dostępnych w danym banku. Przypisany doradcy bankowego jest zaś do naszej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy.
 
Zestawienie usług Concierge w niektórych bankach
 
Niemniej jednak, w prawie wszystkich umowach o świadczenie usług Concierge, bank zastrzega, iż realizacja odbywa się w miarę rzeczywistych możliwości. Na zorganizowanie wylotu na mecz finałowy Mistrzostw Świata w piłce nożnej na 10 godzin przed jego rozpoczęciem nie mamy zatem co liczyć.
 
W miarę możliwości można jednak zlecić bankowi załatwienie takich kwestii jak:
  1. Dokonywanie rezerwacji na nasze nazwisko (bilety lotnicze, noclegi w hotelach, stoliki w restauracjach, zajęcia w klubach sportowych),
  2. Bezpośrednie zamawianie usług (dostawa kwiatów, odbiór rzeczy z pralni, dokonanie przeglądu samochodu),
  3. Świadczenie usług assistance (naprawa sprzętów domowych, pomoc drogowa w razie awarii pojazdu, umawianie wizyt u lekarza).
 
Dostępność danych usług może znacznie ułatwić wiele dziedzin życia zamożnego klienta, a także oszczędzić czas, który musiałby przeznaczyć na samodzielne wykonanie danych czynności. Warto pamiętać jednak, że o ile organizacja danych usług jest bezpłatna to koszt ich realizacji w całości pokrywa klient. Ich znaczne ograniczenie jest jednak możliwe.
 
Ubezpieczenia w bankowości prywatnej
Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie chociażby części kosztów związanych ze świadczeniem usług Concierge jest skorzystanie z bardzo szerokiej oferty ubezpieczeniowej banku. Najczęściej dołączana jest ona do prestiżowych kart kredytowych wydawanych do konta w bankowości prywatnej.
 
Zakres danych ubezpieczeń, oprócz standardowej ochrony przed kradzieżą gotówki bądź utratą karty, obejmuje przede wszystkim takie kwestie jak:
  1. Ubezpieczenie mienia zakupionego przy użyciu karty,
  2. Gwarancję najniższej ceny zakupionego towaru,
  3. Koszty leczenia oraz pomoc w trakcie podróży zagranicznej,
  4. Możliwość skorzystania z bezpłatnej porady prawnej.
 
Niemniej jednak, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto dokładnie przyjrzeć się przepisom dotyczącym przypadków wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela.
 
Ubezpieczenie-sprawdź, czego nie obejmuje
Do najciekawszych należy ograniczenie usług Concierge dostępnych dla posiadaczy karty MasterCard Platinum w Alior Banku. W razie przygotowań do ślubu przez ubezpieczeniowego bank nie gwarantuje realizacji zleceń dotyczących wypożyczenia sukni ślubnej lub limuzyny, rezerwacji sali bankietowej oraz wizyt u fryzjera czy wizażysty. Przepisy stanowią, iż będą one świadczone w miarę możliwości.
 
Inne ograniczenia przewidują natomiast Noble Bank oraz Citibank. W danym przypadku bank może odmówić realizacji zamówienia, które związane jest z działalnością gospodarczą bądź zawodową prowadzoną przez klienta. Inne ograniczenia mogą dotyczyć także:
  1. Maksymalnej kwoty realizowanych usług (Bank Zachodni WBK),
  2. Uchylenia się od odpowiedzialności za poradę prawną otrzymaną w ramach usług Concierge (Multibank),
  3. Udokumentowania zakupu przedmiotu podlegającego naprawie w ramach Home Assistance (Alior Bank)
Podsumowując, usługi Concierge to kolejny krok w kierunku zapewnienia klientom kompleksowej usługi. Pomimo faktu, iż w przeważającej części wykraczają one poza sektor bankowy, zainteresowanie nimi stale rośnie. Możliwość scedowania wielu swoich obowiązków na osoby trzecie jest przecież bardzo kuszącym rozwiązaniem, w szczególności gdy nasz czas wolny jest znacznie ograniczony.
 
Warto jednak pamiętać, że ze względu na szybki czas realizacji danej usługi w ramach pakietu Concierge jej koszt może być bardzo wysoki.
 
Michał Kwiatkowski
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam