UOKiK nie pozwoli na ujemne oprocentowanie kont i lokat. Zapowiada blokady

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodzi się na wprowadzenia ujemnego oprocentowania od depozytów klientów indywidualnych, jeśli jakikolwiek bank w Polsce zdecyduje się na taki krok.

Jak kilka dni temu pisała „Rzeczpospolita", jeden z czołowych banków w Polsce miałby sięgnąć po zaskakujące rozwiązanie i wprowadzić ujemne oprocentowanie kont i lokat dla klientów indywidualnych. Oznaczałoby to, że Polacy płaciliby za trzymanie pieniędzy w banku, co zdaniem UOKiK doprowadziłoby do masowego wybierania gotówki i katastrofy finansowej.

Czy to realne zapowiedzi, czy jedynie „testowanie" reakcji klientów - nie wiadomo. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postanowił jednak od razu skomentować doniesienia, zaznaczając, że na pewno Urząd nie zaakceptuje takiej praktyki i zablokuje decyzje banków.

Chróstny uznał potencjalne plany za nieuczciwe i szkodliwe. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania byłoby jego zdaniem cofnięciem się do czasów, gdy Polacy trzymali pieniądze ukryte „w szufladach i skarpetach, narażając się na oszustów i złodziei".

UOKiK wnikliwie przygląda się działalności banków i uspokaja rodaków, zapowiadając natychmiastową reakcję w przypadku, gdyby plotki okazały się prawdziwe.

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam