Kolejny bank otwiera się na możliwość zawarcia umowy z użyciem podpisu elektronicznego

2020-04-24 10:34:25

Już 6 banków w Polsce zdecydowało się na udostępnienie klientom korporacyjnym możliwości zdalnego zawierania umów.

Ułatwienie w dostępie do zawierania umów w kanale zdalnym dotyczy przede wszystkim klientów indywidualnych. W przypadków firm sytuacja wygląda trochę inaczej i nie wszędzie mają one taką możliwość. Przedsiębiorca do zawarcia umowy z bankiem potrzebuje kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale to ostatecznie od instytucji finansowej zależy, czy taka forma jest wystarczająca.

W Polsce jednak już 6 banków daje możliwość zawierania umów w pełni zdalnie. Alior, Millennium, ING, Pekao oraz mBank już jakiś czas temu uruchomiły taką możliwość, teraz dołącza do nich DNB. Dzięki podpisowi elektronicznemu nie ma konieczności podpisywania umowy w formie papierowej na żadnym etapie jej zawierania.

Działanie banków jest związane bezpośrednio z panującą epidemią koronawirusa. Dla uniknięcia zachorowania kluczowym jest ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Utrudnione są więc wizyty w placówkach czy nawet przesłanie umowy za pośrednictwem kuriera, ponieważ zwiększa to ryzyko przeniesienia wirusa z jednej osoby na drugą.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam