Ubezpieczenie karty kredytowej-poznaj rodzaje i sprawdź, czy warto je kupić!

2010-04-02 17:04:31

Karta kredytowa to nie tylko wygoda i przyjemne zakupy, na użytkowników kart kredytowych czyha wiele niebezpieczeństw. Aby chronić swoich klientów przed kosztownymi skutkami nagłych wypadków banki oferują szeroką gamę ubezpieczeń. Niektóre obejmują podstawowe zagrożenia, takie jak nieuprawnione transakcje skradzioną kartą, inne mogą ubezpieczać spłatę zadłużenia. Bardziej rozbudowane pakiety obejmują nawet ubezpieczenia podróżne, medyczne czy pomoc techniczną. Za wszystko jednak z reguły trzeba zapłacić. Zobacz, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu karty kredytowej!

Obecnie ubezpieczenie karty kredytowej jest pojęciem bardzo szerokim. Oprócz typowych ubezpieczeń związanych z użytkowaniem kart płatniczych, banki często sprzedają klientom dodatkowo większe pakiety ubezpieczeniowe, które bardziej przypominają już odrębne polisy chroniące przed szeroką gamą niebezpieczeństw. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najczęściej oferowanych rodzajów ubezpieczeń kart kredytowych.

 
Nieuprawnione użycie karty
Każdemu może zdarzyć się zgubić swoją kartę kredytową. Jeśli wpadnie ona w niepowołane ręce, skutki mogą być bardzo bolesne finansowo. O próbie bezprawnego użycia karty możemy być już niemal pewni, jeżeli zostanie ona skradziona. W każdym przypadku utraty karty kredytowej należy niezwłocznie powiadomić o tym bank i zastrzec kartę. Zanim jednak zorientujemy się, że nasza karta zniknęła, często mija dobrych kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. W tym momencie bardzo przydatne staje się ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty.
 
Porównaj najlepsze karty kredytowe!

Po pierwsze każdy użytkownik karty płatniczej powinien zdawać sobie sprawę, że w pewnym stopniu przed skutkami bezprawnych transakcji utraconą kartą chroni ich Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszelkie transakcje powyżej kwoty o równowartości 150 euro dokonane przed momentem zgłoszenia utraty karty ponosi bank. Wydawca karty ponosi również pełną odpowiedzialność za transakcje od momentu zastrzeżenia karty. Zasady te nie obowiązują, jeżeli do transakcji doszło z winy posiadacza karty, który np. nie chronił kodu PIN lub nie zgłosił faktu kradzieży karty.

 

Co z transakcjami w kwocie do 150 euro? Niestety muszą zostać pokryte osobiście przez klienta. Banki jednak oferują dodatkowe ubezpieczenia, które obejmują swoja ochroną wszystkie transakcje bez względu na ich wartość. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj ten rodzaj ubezpieczenia działa określoną ilość godzin (24-72 h) wstecz od zgłoszenia utraty karty. Dlatego tylko szybko interwencja może ochronić Twoje pieniądze.
 
Kradzież gotówki
Innym rodzajem ochrony Twoich pieniędzy jest ubezpieczenie od kradzieży gotówki. Nie chodzi tu oczywiście o banknoty i monety, które codziennie nosisz w swoim portfelu, lecz o transakcje gotówkowe wykonane za pomocą karty kredytowej. Ochroną ubezpieczeniową objęta jest zatem kradzież gotówki przy wypłacie pieniędzy bankomatu lub też w sklepie za pomocą usługi Cash back. Zakres czasowy działania takiego ubezpieczenia jest już znacznie krótszy i zazwyczaj wynosi 2 godziny od momentu pobrania pieniędzy. Jak w każdym ubezpieczeniu, ograniczeniu podlega także kwotowy zakres ochrony. Przykładowo w mBanku maksymalna wysokość odszkodowania sięga 5 tys. zł w każdym roku użytkowania karty.
 
Gwarancja spłaty zadłużenia
Banki często proponują posiadaczom kart tzw. gwarancję spłaty zadłużenia. Nie chodzi tu oczywiście o sytuację, w której klient z własnej woli stwierdza, że już nie chce spłacać wykorzystanego limitu kredytowego i liczy, że zostanie on pokryty z ubezpieczenia. Gwarancja spłaty zadłużenia obejmuje takie zdarzenia, jak śmierć właściciela karty lub nieszczęśliwe wypadki, w wyniku których ubezpieczony jest czasowo lub trwale niezdolny do pracy. Warto dokładnie zaznajomić się z warunkami ubezpieczenia, gdyż ubezpieczenie obowiązuje, jeżeli zostaną spełnione ściśle określone w umowie warunki.
 
Ubezpieczenie podróżne
Ten rodzaj ubezpieczenia proponowany jest z reguły klientom bardziej zamożnym, którzy posiadają bardziej prestiżowe karty złote czy platynowe. Okazuje się ono bardzo przydatne w trakcie zagranicznych wycieczek. W zakresie ochrony ubezpieczeniowej najczęściej znajdują się: utrata bagażu, opóźnienie lotu, koszty nagłego leczenia czy też następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczeniem objęci mogą być również osoby towarzyszące właścicielowi karty kredytowej. Koniecznie trzeba znać warunki, jakie muszą być spełnione, aby ubezpieczenie było ważne. Takimi warunkami mogą być np. opłacenie kartą biletu za podróż, hotelu czy też nawet tankowania pojazdu, którym podróżujesz. Ubezpieczenie podróżne przestaje obowiązywać w krajach objętych działaniami wojennymi.
 
Pakiet assistance
Kolejnym rodzajem usługi ubezpieczeniowej skierowanej raczej do prestiżowych klientów jest ubezpieczenie typu assistance. Ciężko jest jednoznacznie określić jego zakres, gdyż może być ono bardzo rozbudowane i dopasowane do indywidualnych wymagań. W skład pakietu zazwyczaj wchodzi ubezpieczenie medyczne (pokrycie kosztów opieki lekarskiej, dostawy leków czy sprzętu rehabilitacyjnego), pomoc techniczna (organizacja i pokrycie kosztów naprawy sprzętu RTV/AGD i innych awarii technicznych), serwis informacyjny (kompleksowa pomoc w znalezieniu wszelkich informacji np. o wydarzeniach kulturalnych, dla kierowców, itd.). Najbardziej prestiżową usługą pakietu assistance jest tzw. serwis Concierge, a więc całodobowa pomoc np. w organizacji opiekunki do dziecka, przyjęcia, naprawy samochodu czy też rezerwacji biletu.
 
Ubezpieczenie zakupu i gwarancja najniższej ceny
Ubezpieczenie zakupu obejmuje ochroną przedmioty zakupione za pomocą karty kredytowej. Chroni przed kradzieżą bądź nieumyślnym zniszczeniem towaru z reguły przed 30 dni od daty zakupu. Warto pamiętać, że umowa ubezpieczeniowa będzie zawierała szereg wyłączeń, zgodnie z którymi ubezpieczenie nie będzie obejmowało konkretnych przedmiotów (np. żywności, samochodów, nieruchomości, towarów kolekcjonerskich).
Ciekawym rodzajem usługi proponowanej przez coraz większą ilość banków jest gwarancja najniższej ceny. Zasada działania tego ubezpieczenia polega na tym, że ubezpieczyciel zwraca różnicę pomiędzy ceną zakupionego towaru a najniższą ceną tego towaru dostępną u innych sprzedawców. Klient musi oczywiście udowodnić, że taka różnica istnieje poprzez wskazanie np. konkretnej informacji w prasie czy reklamie sklepowej.
 
Czy warto się ubezpieczać?
Banki bardzo chętnie sprzedają swoim klientom wszelkie ubezpieczenia. Często są wręcz obligatoryjne i w tzw. cross-sellingu sprzedawane są razem z kartą kredytową. Oczywiście zwiększają one bezpieczeństwo Twoich pieniędzy czy też oferują szereg dodatkowych usług, lecz część z nich może być po prostu całkiem nieprzydatnych, a banki zarabiają na okresowych składkach. Zanim zdecydujesz się na konkretną kartę kredytową warto sprawdzić, czy przypadkiem w innym banku nie dostaniemy takiego samego pakietu ubezpieczeń o wiele taniej.
 

Czy ubezpieczenie karty kredytowej jest potrzebne? Wyraź swoja opinię na naszym forum o kartach kredytowych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam