Ubezpieczenie AC - na co uważać, jak nie paść ofiarą wyłączenia? Cz.2.

2012-09-28 09:23:11

Kierowca, który opłaca składki ubezpieczenia autocasco, nie powinien tracić czujności i rozsądku. Czasem może się bowiem okazać, że, pomimo zaistnienia szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, lub je znacząco zaniży.

Niedawno Comperia.pl radziła, aby posiadacze ubezpieczenia AC dokładnie zapoznali się z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia, oraz aby za kółkiem nie łamali przepisów drogowych (czytaj tutaj). Dziś pora na kolejne wskazówki.

Nie spóźniaj się ze składkami

Osoby płacące składkę ubezpieczenia w ratach powinny pamiętać, że nieopłacenie w terminie raty może skutkować wygaśnięciem umowy. Przelewy składek lepiej wykonywać zawczasu, bo nieraz transfery środków mogą iść do ubezpieczyciela nawet 3 dni. Jeśli trafią na jego konto po dniu płatności raty, a w międzyczasie nastąpi szkoda, firma ubezpieczeniowa uchyli się od wypłaty odszkodowania.

Zostawiasz kluczyki i dokumenty w aucie? Błąd!

Ubezpieczyciel wymiga się od wypłaty odszkodowania także wówczas, gdy w skradzionym pojeździe właściciel zostawił kluczyki czy dokumenty, Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy firmie ubezpieczeniowej przekazać komplet dokumentów, kluczyki albo autoalarmy. Wielkie problemy z uzyskaniem świadczenia będzie miał zatem także ten, komu np. jeden komplet kluczyków czy pilot do alarmu gdzieś się zapodzieje.

Uwaga na franszyzę i amortyzację

Ubezpieczyciele wypłacając odszkodowanie potrącają pewną kwotę w ramach amortyzacji części. Wysokość potrącenia zależy m.in. od okresu eksploatacji samochodu. Może się także okazać, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, gdyby jego kwota miałaby być… zbyt niska. Na tym właśnie polega franszyza integralna - ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekracza określonej kwoty.

Zależy, gdzie dojdzie do szkody

Ubezpieczenie Autocasco obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także krajów Unii Europejskiej. Niestety, są państwa w Europie, w których autocasco kilku ubezpieczycieli nie działa. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie uznają szkód, do których doszło np. na Białorusi, na Ukrainie, w Mołdawii czy w europejskiej części Rosji. Czasem AC nie dotyczy w tych krajach kradzieży i wyposażenia dodatkowego.

Uważaj na inne „ciekawe” wyłączenia!

Bywa, że ubezpieczyciele uchylają się od wypłacania odszkodowania np. także wówczas, gdy pojazd ucierpiał wskutek bójek (kierowcy lub pasażera), zamieszek, przewożenia zwierząt wewnątrz pojazdu czy podczas mycia w myjni. Czasem firmy ubezpieczeniowe obniżają wysokość odszkodowania, jeśli szkodę spowodował młody kierowca (do 25. roku życia), który nie jest właścicielem pojazdu. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam