23.11.2012, 14:23

Ubezpieczenia w produktach bankowych cz.1

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Problem ten został również dostrzeżony przez instytucje finansowe, które dzięki pakietom ubezpieczeniowym starają się spełnić wszystkie oczekiwania klientów w tym zakresie. Analitycy Comperia.pl postanowili sprawdzić, przed czym rzeczywiście chronią ubezpieczenia dołączane do produktów bankowych.

Kredyty hipoteczne

Produktem bankowym, z którym powiązanych jest najwięcej ubezpieczeń są kredyty hipoteczne. Ubezpieczenie pomostowe, niskiego wkładu własnego, mieszkania – to tylko przykłady. Niestety, część z tych polis wcale nie służy zapewnieniu bezpieczeństwa osobie zaciągającej dane zobowiązanie, a chroni tylko i wyłącznie interes banku.

Pierwsze z nich - ubezpieczenie pomostowe – pobierane jest tylko przez pewien czas. Składka jest naliczana do momentu wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Zazwyczaj ten rodzaj ubezpieczenia przyjmuje formę podwyższonej marży kredytowej.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego z kolei jest to dość specyficzny rodzaj „ochrony” występujący przy kredytach zaciąganych na 100 proc. wartości nieruchomości. Przyjmuje się, że klient zainteresowany kupnem domu, czy mieszkania powinien mieć 20-sto procentowy wkład własny, a 80 proc. środków może pochodzić z kredytu. Jeśli jednak klient nie ma odpowiedniej ilości pieniędzy, to wtedy bank nalicza od brakujących 20 proc. stosowne ubezpieczenie. Zazwyczaj wynosi ono około 3 proc. i, w zależności od banku, jest pobierane raz na 3-5 lat.

Ubezpieczenie mieszkania, a dokładniej cesja z praw takiej polisy to tradycyjne ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Z tymże, w przypadku kredytów hipotecznych bank żąda od kredytobiorcy, aby ten „zrzekł się” na jego rzecz praw do odszkodowania jeśli szkoda faktycznie wystąpi. Ubezpieczenie to, wraz z ustanowioną hipoteką, stanowi jeden z podstawowych elementów zabezpieczeń występujących przy kredytach mieszkaniowych.

Karty płatnicze

Kolejnym produktem bankowym, przy którym można spotkać różnego typu polisy ubezpieczeniowe są karty płatnicze. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa tutaj o kartach kredytowych, czy debetowych - pakiety ubezpieczeniowe występują w obydwu tych przypadkach.

Ubezpieczenie na wypadek zgubienia i kradzieży karty, a także od jej bezprawnego użycia to bardzo popularny rodzaj polisy, której głównym zadaniem jest zmniejszenie strat klienta w przypadku utraty danej karty lub jej użycia przez osobę niepowołaną. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć część kosztów, jakie wystąpiły podczas takiego zdarzenia. Niestety kwota „rekompensaty” nie należy do zbyt wysokich, zazwyczaj zamyka się ona sumą kilkuset złotych.

Ubezpieczenia assistance - głównym zadaniem tego typu ubezpieczeń jest wspieranie klienta w sytuacjach życia codziennego. Te najczęściej spotykane to chociażby pomoc w przypadku awarii domowych (elektryk, hydraulik), pomoc medyczna (zamówienie wizyty lekarskiej, opieki domowej, transportu medycznego), pomoc w podróży samochodem (wsparcie w przypadku awarii auta lub uczestnictwa w wypadku). Ubezpieczeń typu assistance jest bardzo wiele, dlatego też wybór i znalezienie najlepszego zależy tylko od potrzeb samego klienta.

Ubezpieczenia w podróży - polisy dołączane do kart płatniczych mają za zadanie chronić klienta w sytuacjach związanych z różnego typu wyjazdami. Może to być na przykład ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia, czy też zwrot kosztów leczenia w szpitalu zagranicznym. Ten rodzaj polisy sprawia, że wycieczki na wakacje, czy wyjazdy służbowe stają po prostu bezpieczniejsze.

Dostępne we wszystkich produktach

Powyżej zostały przedstawione ubezpieczenia, które najczęściej można spotkać w kredytach hipotecznych oraz w kartach płatniczych. Nie oznacza to jednak, że w tych produktach nie występują także inne polisy. Ponadto część ubezpieczeń dostępnych przy kartach występuje także w kontach osobistych.

Na zakończenie warto jeszcze wiedzieć, że do większości produktów kredytowych (kredyty hipoteczne, karty kredytowe, kredyty gotówkowe) dołączane są także inne ubezpieczenia. O tym będzie mowa w kolejnej odsłonie „Ubezpieczeń w produktach bankowych”.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank BPH- NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 13.4.2016 18:46 przez:
pomaranek
Kredyt na mieszkanie z licytacji komorniczej 7.9.2015 16:49 przez:
buka

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
OC dla fizjoterapeuty 19.6.2017 23:32 przez:
Robert Sierant,
Downhill ubezpieczenie NNW. 19.5.2016 16:59 przez:
kuba-sz
Indywidualna kontynuacja ubezpieczenia zbiorowego. 2.5.2016 21:42 przez:
nastor

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ubezpieczenie NNW w sportach ekstremalnych. 10.5.2016 20:28 przez:
Radomysł

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty