Ubezpieczenia kredytów gotówkowych

2008-06-23 00:00:00

Jeżeli polisa dołączana do kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowa, warto sprawdzić jej zakres i koszt.

Ubezpieczenia, jako dodatkowe zabezpieczenie kredytów, zadomowiły się już w bankowych ofertach. Obowiązkowe czy fakultatywne dołączane są do niemal wszystkich rodzajów kredytów: hipotecznych, samochodowych, kart kredytowych, a zwłaszcza gotówkowych. Generalnie zakres ubezpieczenia oferowanego razem z kredytami gotówkowymi obejmuje: ubezpieczenie na życie, ochronę na wypadek utraty zdolności do pracy oraz na wypadek utraty pracy. Zanim zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na trzy jego elementy: koszt, zakres (związane z nim wyłączenia i definicje zdarzeń) i przysługujące świadczenia.

Koszt ubezpieczenia w większości przypadków podawany jest jako miesięczna procentowa stawka wyliczana od kwoty kredytu. Wartość  ta waha się od 0,05 proc. do 0,7 proc. Rozpiętość jest więc dość znaczna. Warto wiedzieć, że nie zawsze droższe ubezpieczenie idzie w parze z szerszym zakresem ochrony.

Porównując ubezpieczenia trzeba sprawdzić wyłączenia, definicje i świadczenia. Może się np. okazać, że ochroną ubezpieczeniową będziemy objęci dopiero po 30 dniach od podpisania umowy. Firma ubezpieczeniowa może spłacać za nas raty kredytowe w przypadku utraty pracy, ale tylko wtedy kiedy pracodawca zwolnił nas nie z naszej winy.

Szczegółowe informacje na temat przedmiotu, zakresu ochrony, ewentualnych wyłączeń znajdziemy w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dołączanych do każdego produktu ubezpieczeniowego.

UBEZPIECZENIA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH W WYBRANYCH BANKACH*

Bank

Ubezpieczenie obowiązkowe

Ubezpiecznie opcjonalne

Szacunkowy koszt całkowity

Polbank EFG

brak

brak

0 zł

Pekao

brak

Koszt 0,1962% miesięcznie. Zakres: utrata pracy lub ryzyko poważnego zachorowania lub czasowa niezdolność do pracy, zgon, trwała i całkowita niezdolności do pracy

706 zł

Volkswagen Bank direct

Koszt: 0,053 % miesięcznie. Zakres: śmierć, trwała i całkowita niezdolność do pracy, czasowa niezdolność do pracy lub poważne zachorowanie

brak

191 zł

Toyota Bank

brak

Koszt 0,25% miesięcznie. Zakres: ubezpieczenie na życie, całkowita niezdolność do pracy, utrata pracy

900 zł

MultiBank

brak

brak

0 zł

Bank BGŻ

brak

Ubezpieczenie wymagane dla kredytu powyżej 50 tys zł. Koszty uzależnione są od okresu kredytowania: do 12 mies. prowizja za administrowanie 1,5% kwoty kredytu; powyżej 12 mies. 1%. Składka uzależniona od okresu trwania ubezpieczenia: 1-12 mies. => 2,8%; 13-24 mies. => 3,6%; 25-36 mies. => 4,8%; 37-48 mies. => 5,6%

580 zł

Invest-Bank

brak

Koszt: 0,7% miesięcznie. Zakres: śmierć

2 520 zł

BGK

brak

brak

0 zł

ING Bank Śląski

brak

brak

0 zł

Bank BPS

brak

Zakres i koszt: ubezpieczenie na życie (2,384%); całkowita niezdolność do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku (0,16%); Razem: 2,544%

254 zł

PKO BP

brak

Koszt - 0,25% kwoty kredytu miesięcznie. Zakres: niezdolność do pracy; utrata pracy, śmierć. Oprocentowanie kredytu z ubezpieczeniem jest niższe o 3 pkt. proc.

900 zł

mBank

Koszt 0,096 % miesięcznie. Zakres: śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, całkowita trwała niezdolność do pracy, czasowa niezdolność do pracy spowodowana pobytem w szpitalu, poważne zachorowanie.

brak

346 zł

Millennium

Koszt 0,2083 % miesięcznie. Zakres: utrata pracy, czasowa niezdolność do pracy, poważna choroba, stała niezdolność do zarobkowania, śmierć

Dla stałych klientów (co najmniej od 6 miesięcy) nie jest wymagane. Oprocentowanie kredyt z opcją bez polisy jest podwyższane o 3 proc.

brak

750 zł

* Najtańsze oferty dla kredytu wysokości 10 tys. zł, okres kredytowania 36 miesięcy. Kryterium: rzeczywista roczna stopa oprocentowania.   

Łukasz Bugaj
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam