Tydzień z kontami wspólnymi, czyli jak wybrać najlepszy rachunek małżeński.

2011-02-15 07:46:29

W Walentynki rozpoczęliśmy poradnik dotyczący rachunków wspólnych. Dziś spróbujemy znaleźć najlepszy rachunek małżeński.

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

W naszych założeniach bierzemy pod uwagę, że małżonkowie chcą mieć jedno konto, które jest wspólne, oboje są jego właścicielami i każde z nich ma całkowity dostęp do pieniędzy swoich i małżonka. Nasze modelowe małżeństwo nie ma jeszcze długiego stażu. Razem są od dwóch miesięcy i postanowili założyć wspólny rachunek.

Na co zwracamy uwagę?
Nasi małżonkowie mają szczęście. Oboje pracują. On zarabia 3000 złotych, a ona 2500 złotych. Na razie wynajmują mieszkanie. Płacą za nie 1200 złotych. Miesięcznie na swoje utrzymanie wydają 3000 złotych. Inne wydatki pochłaniają kolejne 500 złotych. Chcą każdego miesiąca odkładać 500 złotych. Reszta, czyli kilkaset złotych, stanowi rezerwę na nieprzewidziane wydatki.

Po pierwsze – niskie opłaty za prowadzenie
Założymy, że średnie miesięczne saldo rachunku naszych bohaterów wyniesie 2000 złotych. Biorąc pod uwagę ich wydatki i przychody, będzie to realne. Co miesiąc wykonują w sumie 10 przelewów przelewów przez internet, ustanowią dwa zlecenia stałe. Jedno z nich będzie to opłata dla właściciela mieszkania, a drugie abonament za telewizję kablową. Małżonkowie będą używać w sumie dwóch kart płatniczych, jedna będzie własnością męża, druga żony. W jednym okresie rozliczeniowym wypłacą pieniądze średnio 10 razy w miesiącu z bankomatu własnego i dwa razy z obcego. W tym roku wakacje będą spędzać w Polsce. Nie zwracamy więc uwagi na koszty użytkowania konta za granicą.

 

Opłata miesięczna

Koszt prowadzenia

Open Finance/ konto optymalne

0 zł

0 zł

Meritum Bank/ Meritum Konto zarabiające

0 zł

0 zł

Citihandlowy/ citionline konto internetowe

7 zł

7 zł

Eurobank/ konto online

4 zł

7,90 zł

Allianz/ konto optimum Allianz

8 zł

8 zł

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Przy naszych założeniach najtaniej będzie otworzyć rachunek w Open Finance lub w Banku Meritum. Podstawowe rachunki bankowe czyli odpowiednio konto optymalne lub Meritum Konto Zarabiające będą kosztowały tyle samo. Wypłaty z „obcych” bankomatów w przypadku tych rachunków są darmowe dlatego nie ma znaczenia, który z tych dwóch wybierzemy... Następnym razem podpowiemy jak znaleźć sposób na nieoczekiwane małżeńskie wydatki

Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam