Top 10 kont osobistych: listopad 2017

2017-11-14 12:58:00

Powakacyjne zawirowania w cennikach bankowych zdają się już być za nami. Październik nie przyniósł istotnych zmian w tabelach opłat i prowizji dla posiadaczy rachunków osobistych, nie pojawiły się też żadne nowe oferty kont. Ta chwila uspokojenia to najlepszy moment na zrewidowanie tego, co do zaoferowania mają banki klientom poszukującym taniego i przejrzystego konta, które maksymalnie ułatwi im zarządzanie własnymi finansami.

Porównując dostępne na rynku oferty 23 banków detalicznych, przyjrzeliśmy się proponowanym warunkom cenowym nie tylko w tym najbardziej podstawowym zakresie.

W pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na główne koszty związane z prowadzeniem konta i posługiwaniem się wydaną do niego kartą debetową. Nie zapomnieliśmy przy tym o prowizjach od wypłat z bankomatów i od wpłat we wpłatomatach.

Specjalnie dla osób, które od czasu do czasu potrzebują wpłacić pieniądze na konto lub pobrać z niego większą sumę w nieco dyskretniejszy sposób - przy bankowym okienku - zwróciliśmy uwagę także na koszty oddziałowej obsługi gotówkowej.

Suchej nitki nie pozostawiliśmy również na przelewach.Sprawdziliśmy, czy na pewno „darmowe” przelewy faktycznie pozostają bezpłatne nawet w przypadku najbardziej wymagających klientów. Mowa o osobach aktywnie korzystających nie tylko z płatności standardowych, ale i poleceń zapłaty czy zleceń stałych. Te są przecież niezwykle wygodnym narzędziem, pozwalającym zapanować nad comiesięcznymi wydatkami takimi jak opłaty za telefon i internet czy rachunki za prąd, wodę i inne.

Najlepsze konta bankowe

Ranking przygotowaliśmy w oparciu o ocenę punktową. Przyznawaliśmy po 1 punkcie za prowadzenie konta i obsługę karty wtedy, gdy były bezwarunkowo darmowe lub jeśli bank umożliwiał zniesienie opłaty miesięcznej po spełnieniu dodatkowych warunków.

0 punktów z kolei otrzymywał bank, który nie pobiera opłat za realizację przelewu krajowego przez Internet, ale koszt pojawia się np. przy chęci odwołania lub modyfikacji polecenia zapłaty lub zlecenia stałego. W przypadku wpłat we wpłatomatach punktowane były jedynie te banki, które udostępniają tę usługę bez prowizji niezależnie od właściciela maszyny, z której chce skorzystać klient.

Ogółem do zdobycia było 9 punktów. Maksymalną punktację udało się zdobyć tylko jednemu bankowi: eurobankowi.

 

 

Konto nr 1: Konto Active w eurobanku

Liderem listopada został eurobank z Kontem Active. Posiadacze tego rachunku mogą liczyć na brak opłat za wydanie i użytkowanie karty do konta, jeśli będą zapewniać na nie comiesięczne wpływy pieniężne z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty w kwocie min. 1500 zł. Na darmowe konto mogą też liczyć osoby utrzymujące średnie saldo rachunku na poziomie min. 15 000 zł. Jeśli żaden z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, opłata za konto wyniesie 9 zł/mies.

Bank pozwala również na uzyskanie zwolnienia ze standardowej opłaty za kartę (4,9 zł/mies.) - wystarczy płacić nią za zakupy co miesiąc na kwotę min. 400 zł.

W ramach Konta Active bezwarunkowo darmowe są przelewy krajowe, które można realizować przez internet i mobilnie.

Rozwijając usługi dostępne przez internet czy telefon (warto wspomnieć o możliwości płacenia kartą w telefonie i nowoczesnej aplikacji mobilnej), eurobank nie zapomina jednak o klientach preferujących obsługę oddziałową. Ci mogą korzystać z nielimitowanych darmowych wpłat i wypłat gotówki w kasach banku w całej Polsce.

Dużym plusem oferty jest też możliwość otrzymywania zwrotu 5% (maksymalnie 720 zł rocznie) wydatków kartą na rozrywkę, sport i rekreację w programie „Rodzina i Przyjaciele”.

Dbałość o wygodę klienta widać już od samego początku: konto można szybko założyć przez internet w dwojaki sposób: za pomocą przelewu weryfikacyjnego z konta w innym banku lub w opcji dostarczenia umowy przez kuriera.

Tuż za eurobankiem w październikowym zestawieniu najlepszych kont znalazł się Idea Bank (Konto Idealne) z wynikiem 8 pkt. Na trzecim miejscu potrójny remis: Alior Bank (wprowadzone przed kilkoma tygodniami Konto Jakże Osobiste), Nest Bank (Nest Konto) i T-Mobile Usługi Bankowe (Konto Premium) - wszystkie z identycznym wynikiem: 7 pkt.

Zarówno Idea Bank, jak i Alior Bank oraz Nest Bank - w przeciwieństwie do zwycięskiego eurobanku - nie pozwalają klientom na darmowe korzystanie ze wszystkich wpłatomatów w Polsce.

Piętą achillesową rachunku Nest Banku jest także płatna modyfikacja i odwołanie polecenia zapłaty.

W przypadku Alior Bank co prawda istnieją opcje bezpłatnego korzystania z konta i karty oraz bezprowizyjnych wypłat gotówki z bankomatów obcych, jednak w rankingu tylko dwie z nich zdobyły punkty. Wiąże się to z możliwością wybrania jedynie dwóch darmowych „korzyści”, na jakie pozwala Alior swoim klientom (kolejne są dodatkowo płatne).

Wpłatomaty nie dla wszystkich

Dostęp do wpłatomatów okazuje się największą bolączką klientów, którzy chcą komfortowo obsługiwać swój rachunek także w zakresie wpłacania na nie gotówki. Wpłatomaty pozwalają na zasilenie rachunku o dowolnej porze, bez konieczności szukania czynnego oddziału. Niestety tylko dwa banki wymienione w zestawieniu umożliwiają swoim klientom korzystanie z dowolnych wpłatomatów. Pozostałe albo nie oferują takiej usługi, albo zawężają krąg dostępnych maszyn do urządzeń własnych lub wybranych operatorów.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam