Szybki przelew - bardzo wygodnie, choć czasem za pośpiech trzeba płacić

2012-06-01 14:11:46

Każdy czasem potrzebuje jak najszybciej wykonać przelew. Zapłata raty kredytu, pilna potrzeba wspomożenia kogoś finansowo - jest kilka sytuacji, kiedy zależy nam na szybkim przekazaniu pieniędzy. Okazuje się, że przynajmniej w dni powszednie bez problemu można go dokonać, zazwyczaj w przystępnej cenie.

Comperia.pl zapytała banki, czy w jakiś sposób umożliwiają one posiadaczom rachunków osobistych wykonanie pilnego przelewu do innego banku (przelewy w obrębie jednej instytucji są realizowane na bieżąco). Chodzi o przelew realizowany przez inny system niż tradycyjny  ELIXIR, przy użyciu którego transfer środków dokonuje się dopiero w kolejny dzień roboczy.

Połowa odpowiedziała twierdząco, w większości informując o możliwości dokonania przelewu przez system SORBNET. Na czym polega ta usługa?

SORBNET

System rozliczeniowy SORBNET prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski. Pierwotnie służył jedynie do rozliczeń wysokokwotowych (ponad 1 mln zł), przez co przeznaczony był szczególnie dla firm. Z czasem jednak sporo banków postanowiło udostępniać tę usługę także dla dużo mniejszych przelewów, tj. nawet na kilkaset zł.

Transfery pieniężne za pośrednictwem SORBNET są szybkie i trwają od kilku minut, maksymalnie do godziny. Niestety, możliwe do wykonania są tylko w dni robocze i to zazwyczaj tylko do określonej godziny (najczęściej do 14:30 albo 15:00). Co więcej, często ich zlecenie jest możliwe tylko w placówkach banku, albo przez bankowość telefoniczną. Jeśli dodać do tego cenę przelewu - zazwyczaj od 30, nawet do 50 zł - to SORBNET jawi się jako system do przelewów nie bardzo użyteczny.

Blue Cash

Kilka banków (mBank, MultiBank, Alior Bank) umożliwia także wykonanie przelewów do 5 tys. zł za pośrednictwem firmy Blue Media - operatora usługi Blue Cash. Można w jej ramach jednorazowo przelać do 5 tys. zł.

System działania firmy jest bajecznie prosty i bazuje na przelewach w ramach jednego banku. Blue Media ma rachunki w większości banków i, gdy klient realizuje przelew natychmiastowy, przelewa środki na konto firmy Blue Media w swoim banku, a następnie wykonywany jest transfer z konta firmy w banku odbiorcy właśnie na rachunek odbiorcy. Wszystko zajmuje kilka minut.

Ale uwaga – z usługi Blue Cash mogą skorzystać wszyscy Polacy, a nie tylko posiadacze kont w mBanku, MultiBanku czy Alior Banku. Przelewy za pośrednictwem Blue Media mogą być wykonywane także przez stronę internetową Blue Cash. Jeden przelew kosztuje 5 zł, chociaż zakładając konto w serwisie można liczyć na handicapy, m,in. maksymalną kwotę przelewu do 20 tys. zł, pierwszy przelew za darmo czy możliwość wykonywania przelewów w aplikacji mobilnej iPhone/Android.

Przelew ze strony Blue Cash wykonuje się prosto - należy podać numer rachunku odbiorcy, kilka danych, np. numer telefonu, e-mail Twój oraz odbiorcy a także Twoje i odbiorcy dane osobowe, a także wybrać z listy Twój bank. Po zatwierdzeniu ukażą się dane do przelewu, tj. numer konta, tytuł przelewu, nazwę i adres Blue Media oraz kwota przelewu powiększona o 5-złotową prowizję.

Te wszystkie dane trzeba wprowadzić w formularzu do wykonywania przelewów w serwisie bankowości elektronicznej swojego banku, i zatwierdzić przelew. Już po kilku minutach środki za pośrednictwem Blue Media trafią do wybranego odbiorcy. Oboje zostaniecie poinformowani o tym mailami, a odbiorca dodatkowo SMS-em.

Jest tylko jeden problem. O ile w dni robocze przelewy Blue Cash są zazwyczaj realizowane z i do każdego banku od wczesnego rana aż do późnego wieczora czy nocy, to niestety w soboty i niedziele posiadacze kont w kilku bankach nie będą mieli w ogóle możliwości wykonania ani przyjęcia transferu. Mowa m.in. o Deutsche Banku, Banku BPH, Getin Banku, Raiffeisen Banku czy Polbanku. Szczegółowe informacje o „dostępności” banków na stronie Blue Cash.

Co nowego?

Bankowość zmienia się dynamicznie, więc już niebawem także wykonywanie przelewów będzie jeszcze łatwiejsze i szybsze niż dotychczas. Być może już w czerwcu ruszy Express Elixir, czyli kolejny system rozliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej. Tym razem przelewy będą trafiały do odbiorców natychmiastowo, 7 dni w tygodniu. Kilka banków, np. Bank Millennium, neoBANK czy Meritum Bank, już planuje wdrożenie tej usługi, a kilkanaście ma już podpisane umowy z KIR. Zapewne z czasem grono banków umożliwiających przelewy z Express Elixir będzie się powiększało.

Jeśli chodzi o ceny takich transferów, to wszystko wskazuje na to, że będą one rzędu kilkudziesięciu złotych, czyli dużo bardziej zbliżone do kosztów przelewów SORBNET niż Blue Cash.

Na razie Express Elixir jest w fazie finalnych testów, a kiedy zostanie oficjalnie uruchomiony, na pewno Comperia.pl doniesie o tym czytelnikom.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam