Swoje chwalicie, a my wyjaśniamy…

2011-04-29 13:22:02

Biuro prasowe Kredyt Banku postanowiło pochwalić się nową ofertą kredytu konsolidacyjnego oraz zmienionymi warunkami udzielania pożyczek hipotecznych. A Comperia postanowiła przetłumaczyć tę nowinę na język zrozumiały dla przeciętnego Polaka.

Adresatem tej propozycji są klienci innych banków, którzy zaciągnęli w nich drogie kredyty i pragnęliby je spłacić nową (z założenia tańszą) pożyczką oferowaną przez Kredyt Bank.
W wystosowanej przez tę instytucje finansową informacji prasowej jest mowa o „bardzo atrakcyjnych warunkach refinansowania kredytów mieszkaniowych” i zaledwie „korzystnej ofercie refinansowania różnych zobowiązań o charakterze konsumpcyjnym”. To nowomowa bankowa, którą warto przetłumaczyć na język potoczny używany przez zwykłych ludzi.

Otóż, sprawy mają się tak: refinansowanie oznacza, że i tak zwykły Kowalski, który zaciągnął kredyt mieszkaniowy, będzie musiał go spłacić – nikt mu nie da na ten cel ekstra pieniędzy. Co najwyżej może mniej z jego kieszeni wyciągać. Mechanizm refinansowania jest prosty: Kowalski, mając na głowie kredyt hipoteczny w banku X, musi ocenić, czy jest skłonny dalej spłacać jego raty w wysokości Y, czy też nie. Jeśli odpowie przecząco na to pytanie, wówczas powinien pożyczyć pieniądze z innego źródła, aby szybko pozbyć się niechcianego zobowiązania. Tym źródłem może być np. Kredyt Bank, który w imieniu Kowalskiego sfinansuje jego kredyt mieszkaniowy w banku X, po czym obciąży go ratami kredytu konsolidacyjnego.
 
Taka operacja, może się być korzystna dla Kowalskiego, o ile raty nowego kredytu będą znacząco niższe. Stąd też trudno wyrokować, czy taka decyzja okaże się z ekonomicznego punktu widzenia właściwa. Do 21 kwietnia tego roku, Kredyt Bank udzielając takiego kredytu konsolidacyjnego, naliczał marże standardowe, zaś od kilku dni postanowił je nieznacznie obniżyć, choć możliwość skorzystania
z nich opatrzył dodatkowymi „gwiazdkami”. Istotę omawianych zmian przedstawia poniższa tabela:
 
Tabela: Nowe marże kredytu konsolidacyjnego w Kredyt Banku, w zależności od kryteriów wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego

 

 
Udział celu mieszka-niowego w kwocie kredytu)
Maksymalna dostępna kwota kredytu
Maksymalny okres kredytowania
Waluta kredytu
Obniżona o 0,5% marża kredytu**
Opcja I
90% i więcej
do 100% wartości nieruchomości*
40 lat
PLN lub EUR
Kredyt w PLN:1,1-1,4%
 
Kredyt w EUR:1,6-2,1%
Opcja II
70-90%
do 100% wartości nieruchomości*
40 lat
PLN lub EUR
Kredyt w PLN:1,4-1,7%
 
Kredyt w EUR:1,9-2,4%
Opcja III
Poniżej 70%
do 70% wartości nieruchomości
25 lat
PLN
Kredyt w PLN:2,9-3,5%

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
*pod warunkiem ubezpieczenia niskiego wkładu
**pod warunkiem, że klient skorzysta z innych produktów Kredyt Banku.

 

Taka oferta może być potencjalnie interesująca wyłącznie dla tych kredytobiorców, którzy zaciągnęli naprawdę drogi kredyt oraz borykają się mniejszymi zobowiązaniami np. z tytułu kredytów gotówkowych. Wówczas mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe na ich spłatę. Jeżeli suma ta nie przekroczy 10 proc. kwoty zasadniczego kredytu mieszkaniowego, to odsetki naliczone będą po niższej cenie, takiej taka dotyczy tegoż kredytu.

Ponadto bank wprowadził kolejne zmiany marż w segmencie pożyczek hipotecznych. Wcześniej marże te wynosiły od 4 do 6 proc. i nie można było ich uznać za „konkurencyjne” – obecnie widełki te zawierają się w granicach 3,6-3,8 proc. Jeśli klient posiada lub zechce korzystać z innym produktów Kredyt Banku (np. rachunek osobisty, karta kredytowa lub ubezpieczenie na życie), to może przysługiwać mu obniżka tej marży o kolejne 0,5 punktu procentowego. Przed decyzją o wzięciu tej pożyczki warto się jednak zastanowić, gdyż ich koszt jest wliczony w cenę pożyczki hipotecznej, której nie należy zaciągać ot tak sobie, bez ważnej naprawdę ważnej przyczyny.
Comperia.pl

 

 

 

Ekspert Comperia.pl