Strukturalne zarabianie

2013-07-04 14:21:31

Metod gromadzenia i pomnażania oszczędności jest wiele. Pieniądze można odkładać w banku, na giełdzie, czy w nieruchomościach. Analitycy radzą inwestorom dywersyfikację portfela – w ten sposób minimalizuje się ryzyko poniesienia straty i zwiększa potencjalny zysk. Jednym z instrumentów, które można wykorzystać w tym celu są produkty strukturyzowane. Czym są i jakie możliwości dają klientowi? Sprawdźmy.

Produkty strukturyzowane to, obok lokat, obligacji, czy też kont oszczędnościowych, jedna z bezpieczniejszych metod pomnażania pieniędzy. Z reguły każdy instrument tego typu składa się z dwóch części. Pierwsza jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa ulokowanym środkom (dzięki niej jest możliwa gwarancja wpłaconego kapitału, zazwyczaj jest to obligacja zerokuponowa lub depozyt bankowy). Druga, z kolei, jest inwestowana w odpowiedni instrument finansowy (opcja), dzięki któremu można zarabiać praktycznie w każdych warunkach rynkowych.

Zarabiaj na wszystkim!

Instrumenty strukturyzowane mogą być oparte o dowolne aktywa występujące w gospodarce. Może to być na przykład kurs wymiany danej pary walutowej, indeks giełdowy, cena akcji, ceny surowców, czy nawet notowania produktów rolnych. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości, klient w łatwy sposób jest w stanie wybrać najbardziej odpowiadającą mu inwestycję.

Jednak „struktury” mają jeszcze jedną ważną cechę. Dzięki wykorzystaniu instrumentu, jakim jest „opcja”, mogą zarabiać na wzrostach, spadkach, a nawet na braku zmian cen aktywów, o jakie jest oparta dana inwestycja.

Ale uważaj…

Należy jednak pamiętać, że rozwiązania takie nie gwarantują osiągnięcia zysku. I choć z reguły klient ma zapewniony zwrot wpłaconej kwoty pieniędzy, to jednak zarobek zależy od zachowania się ceny akcji, czy też indeksu giełdowego, o który oparta jest inwestycja.

Gdy parametr ten przesunie się w inną stronę niż zakładany w opisie produkt, wtedy osiągnięta stopa zwrotu będzie równa zero lub nawet ujemna. Jest to niezwykle ważna sprawa, gdyż taki wynik, zwłaszcza przy inwestycjach kilkuletnich powoduje, że klient realnie poniesie stratę (efekt działania inflacji).

Dla kogo?

Produkty strukturyzowane są skierowane do osób poszukujących alternatywnych sposobów pomnażania pieniędzy. Przyjmuje się, że powinny one stanowić tylko określoną część posiadanego portfela inwestycyjnego, gdyż takie rozwiązanie sprzyja jego dywersyfikacji.

Strukturami powinny się również zainteresować klienci, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa posiadanym pieniądzom. W większości przypadków w instrumentach tych jest bowiem oferowana gwarancja wpłaconego kapitału.

Oczywiście, przed ulokowaniem własnych pieniędzy w ten, czy inny produkt strukturyzowany konieczne jest dokładne poznanie zasad jego funkcjonowania – jaki jest czas trwania inwestycji, jakie jest aktywo bazowe, od czego zależy wypłata odsetek itd. Sprawdzenie tych informacji nie tylko pozwoli dobrze poznać kupowany instrument, ale także znacząco podniesie świadomość inwestycyjną samego klienta.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam