Śpij spokojnie, czyli przegląd najpopularniejszych ubezpieczeń mieszkaniowych

2012-03-20 09:56:49

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Tym bardziej bardzo istotną sprawą jest zapewnienie należytego bezpieczeństwa posiadanym czterem ścianom. Pomocne w tym względzie są produkty oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić przed czym tak naprawdę chronią podstawowe rodzaje ubezpieczeń mieszkaniowych.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Dlatego też równie istotne jest zapewnienie ochrony miejsca, w którym mieszka. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotowały dla nich specjalne pakiety chroniące od różnorakich nieprzewidywalnych wydarzeń. Pierwszym i najbardziej rozpoznawalnym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych. Do typu sytuacji zaliczamy m.in. pożar, zalanie, huragan, wybuch czy też gradobicie. Wszystkie wymienione wydarzenia mogą spowodować fizyczne zniszczenie naszego mieszkania, czego następstwem może być utrata dachu nad głową. Ubezpieczenie chroniące od tego typu kataklizmów wydaje się więc bardzo dobrym pomysłem. Poza tym, jeśli dana nieruchomość została kupiona na kredyt, to ten właśnie rodzaj ubezpieczenia należy do obligatoryjnego jakie wymaga bank udzielający tego zobowiązania.

Drugim, z punktu widzenia klienta równie ważnym rodzajem ubezpieczenia, jest to chroniące od kradzieży i dewastacji. Jest to dość istotny problem, ponieważ wszyscy wiemy, że utrata prywatnych rzeczy nie jest miłym wydarzeniem. Nie wspominając już o kosztach jakie trzeba było ponieść aby utracone rzeczy zakupić. W takim wypadku ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży jest dobrą propozycją dla osób chcących uniknąć takich nieprzyjemności. Szczególnie tym rodzajem ubezpieczenia powinny się zainteresować osoby mieszkające w miejscach mocno narażonych na takie wypadki.

Kolejnym, choć już nieco mniej popularnym ubezpieczeniem mieszkania, jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zakup tej opcji polisy ubezpieczeniowej chroni finanse domowe użytkownika mieszkania. Dobrym przykładem sytuacji, przed którą chroni polisa OC jest chociażby szkoda spowodowana zalaniem przez nas sąsiada mieszkającego pod nami. W normalnym przypadku koszty związane z usuwaniem skutków takiego wydarzenia musielibyśmy ponieść z własnej kieszeni, a tak zostaną one przeniesione na ubezpieczyciela.

Innym ubezpieczeniem dostępnym w ramach polis chroniących mieszkanie klienta są tzw. ubezpieczenia assistance. To stosunkowo nowy rodzaj ochrony, którego głównym zadaniem jest ułatwiania życia jego posiadaczowi. Wykupienie polisy assistance pozwala bowiem korzystać z usług takich osób jak np. hydraulik, elektryk, szklarz itd. nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Oczywiście maksymalna kwota, na jaką może opiewać faktura za takie usługi jest określona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniowych danego towarzystwa, ale i tak w znacznym stopniu ogranicza ona koszty ponoszone przez danego klienta.

Wymienione ubezpieczenia należą do tych najczęściej spotykanych i jednocześnie dostępnych  w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Swoim zakresem obejmują praktycznie wszystkie wydarzenia z jakimi może się spotkać przeciętny właściciel mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że polisa z jednego towarzystwa może chronić zupełnie inaczej niż polisa z drugiego. Dlatego bardzo ważne jest , aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeniowymi danego podmiotu. Tylko w ten sposób bowiem klient będzie miał pewność, że wykupione przez niego ubezpieczenie chroni go przed tym, czego sobie zażyczył.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam