Pasażerowie już mogą wykorzystywać swoje karty płatnicze jako bilety na komunikację miejską

2020-04-09 12:00:02

Od początku kwietnia Białostocczanie mają możliwość korzystania ze SmartCity, czyli rozwiązania, dzięki któremu karta płatnicza może być jednocześnie biletem.

Obecne w autobusach biletomaty, w których można opłacić za przejazd zbliżeniowo, funkcjonują w wielu miastach w Polsce już od wielu lat. Od kwietnia jednak Bank Pekao uruchomił w Białymstoku nowość, czyli usługę SmartCity. Dzięki niej zakupiony bilet będzie zapisany na karcie płatniczej, zamiast na kartoniku. Będzie on uprawniał do przejazdu tak samo, jak bilet kartonikowy. W momencie kontroli biletu wystarczy przyłożyć do czytnika kartę (lub smartwatch czy telefon), na której zapisany jest bilet. Kontroler nie ma jednak dostępu do danych karty, czytnik sczytuje tylko informację dotyczącą zakupionego biletu. Nowe biletomaty obsługują karty Visa i Mastercard wszystkich banków.

Rozwiązanie to ma ograniczyć korzystanie z biletów kartonikowych, a co za tym idzie - wspierać ochronę środowiska. Innym plusem tego rozwiązania jest promowanie transakcji bezgotówkowych, co ma szczególne znaczenie w aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam