Skradziono mi dowód, zgubiłem paszport - czym prędzej zastrzeż utracony dokument!

2013-07-31 14:19:20

W okresie wakacyjnym szczególnie uważnie należy pilnować swoich dokumentów. Comperia.pl przypomina, że w razie utraty dokumentu tożsamości należy go jak najszybciej zastrzec. To oszczędzi wielu stresów i kłopotów.

Co zrobić gdy utraciłeś dokument?

O utraconym dokumencie tożsamości, szczególnie jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że został skradziony, należy poinformować policję. Trzeba także zgłosić się do najbliższego organu gminy, i wyrobić nowy dokument. Co jednak wydaje się najistotniejsze, należy koniecznie zastrzec utracony dokument. Jak to zrobić? Poprzez bank.

Jeśli posiadasz rachunek osobisty w jakimkolwiek banku, po prostu do niego zadzwoń lub udaj się do jego placówki. Ten wpisze zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. To ogólnokrajowa baza, z której korzysta całe mnóstwo instytucji - banki, pośrednicy finansowi, sklepy internetowe, operatorzy telekomunikacyjni, hotele, wypożyczalnie samochodów itp. Jeśli oszust będzie chciał się w nich posłużyć zastrzeżonym dokumentem tożsamości, wyłudzenie zostanie udaremnione.

Jeśli natomiast nie masz rachunku w żadnym banku, powinieneś udać się z zaświadczeniem o utracie dowodu osobistego (z Urzędu Gminy) do jednej z instytucji przyjmującej zastrzeżenia od wszystkich osób. Ich lista poniżej:

Te banki przyjmują zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami
banki spółdzielcze w całej Polsce
Bank Gospodarki Żywnościowej
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Pocztowy
Bank Polskiej Spółdzielczości
Bank Zachodni WBK
Deutsche Bank
Getin Noble Bank
INVEST-Bank
Krakowski Bank Spółdzielczy
Meritum Bank
Nordea Bank
Santander Consumer Bank
SGB-Bank
Societe Generale
Źródło: www.dokumentyzastrzezone.pl;
porównywarka finansowa Comperia.pl

Jakie dokumenty należy zastrzec?

Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, ale także książeczka wojskowa, dowód rejestracyjny czy karta pobytu - te dokumenty naprawdę warto zastrzec, jeśli nie chce się mieć kłopotów.

Czy to coś kosztuje?

Wiele banki nie ma serca pobierać opłat od osób zastrzegających zagubiony dokument tożsamości. Ale nie wszystkie. W niektórych instytucjach zapłaci się za to kilkanaście, a czasem nawet 20 i więcej złotych.

Czy warto?

Ponad 1,2 mln dokumentów zastrzeżonych w Centralnej Bazie Danych, w tym 110 tys. w ciągu ostatnich 12 miesięcy (stan na koniec czerwca br.). Ponad 5,7 tys. udaremnionych prób wyłudzenia kredytu przez ostatni rok, na łączną kwotę ok. 310,5 mln (!!!) złotych. Systematyczny spadek przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby - z prawie 34 tys. w 2003 roku do 12 tys. zł w 2012 roku. Liczby mówią same za siebie - swoje dokumenty warto zastrzegać.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam