Siedem grzechów popełnianych przez klientów banków

2012-07-17 09:01:36

Rynek usług bankowych stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Większość z nas nie tylko posiada konto osobiste, ale także korzysta z innych produktów finansowych. Niestety często się zdarza, że klienci wykonując podstawowe operacje popełniają pewne błędy. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła opisać te najczęściej spotykane.


Wypłaty z konta ponad dostępny limit

Częstym błędem popełnianym przez klientów jest wypłata gotówki ze swojego konta ponad dostępny limit. Sytuacja taka choć wydaje się trochę abstrakcyjna jest możliwa do wykonania. Wystarczy tylko, że osoba która na swoim koncie posiada niewielką kwotę pieniędzy wypłaci znaczną kwotę gotówki z bankomatu obcej sieci. Zdarza się bowiem, że takie transakcje nie są księgowane online, i nie są blokowane. Należy uważać na taką sytuację, ponieważ bank prowadzący dane konto naliczy od takiej operacji opłatę karną, a także odpowiedniej wysokości odsetki.

Wypłata gotówki przy użyciu karty kredytowej
Innym błędem związanym z nieznajomością zasad funkcjonowania danego produktu bankowego jest wypłata gotówki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ banki nie tylko pobiorą prowizję w momencie wykonania operacji, ale także większość z nich od tego momentu zacznie naliczać odsetki od wypłaconej kwoty (z pominięciem okresu bezodsetkowego).

Wypłata gotówki z bankomatu obcej sieci
Skoro o wypłatach z bankomatu mowa, to warto wiedzieć, że dokonując wypłaty gotówki ze swojego konta przy wykorzystaniu bankomatu obcej sieci klient również naraża się na koszty. Kwota z jaką musi się liczyć jest określona jako procent wypłacanej kwoty nie mniej niż np. 5 zł. Aktualnie coraz więcej instytucji odstępuje od pobierania opłat za taką operację, niemniej jednak warto dobrze zapoznać się z tabelą opłat i prowizji obowiązującą w naszym banku, aby później nie zostać niemile zaskoczonym.

Numer PIN zapisany na karcie lub w komórce
Z korzystaniem z kart płatniczych (debetowych, kredytowych) związany jest kolejny „grzech” popełniany przez klientów. Odnosi się on bezpośrednio do bezpieczeństwa dokonywanych operacji. Mowa tu o niewłaściwym zabezpieczeniu numeru PIN, który służy do zatwierdzania transakcji wykonywanych przy użyciu karty. Klienci często zamiast zapamiętać taki numer, zapisują go w swoich telefonach lub co gorsza na odwrocie samej karty. Jest to niedopuszczalne uchybienie, ponieważ w przypadku zgubienia lub kradzieży karty niepotrzebnie naraża ich na straty.

Przelew w oddziałach bankowych
Posiadacz konta bankowego powinien także pamiętać, że przelewy dokonywane w oddziale bankowym są znacznie droższe niż te zlecane przy wykorzystaniu kanałów zdalnych. Rozwój technologii i wzrost dostępu do Internetu spowodowały, że praktycznie każda instytucja oferuje swoim klientom dostęp do rachunku bankowego przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Warto korzystać z takich opcji, ponieważ za korzystanie z nich zazwyczaj nie są pobierane żadne prowizje. Skoro więc można mieć coś za darmo, to po co przepłacać?

Korzystanie z przypadkowego komputera
Kolejny problem ponownie odnosi się do bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Tym razem dotyczy on transakcji dokonywanych online przy wykorzystaniu przypadkowego komputera. Pamiętajmy, że wszystkie operacje związane z naszymi finansami powinniśmy wykonywać tylko na zaufanym sprzęcie. Ciągle się słyszy o włamaniach na konta i wykradaniu haseł. Świat cyberprzestępców i hakerów jest tak rozwinięty, że lepiej zapobiegać pewnym sytuacjom niż potem niepotrzebnie się stresować.

Pozwól zarabiać
Ostatnim „błędem” często popełniany przez klientów banków jest trzymanie nadwyżek finansowych na nieoprocentowanych kontach osobistych. Jest to złe rozwiązanie, ponieważ nieoprocentowane pieniądze realnie tracą na wartości (inflacja). Lepszym pomysłem jest odkładanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych lub tradycyjnych lokatach. Produkty takie powodują, że naszych pieniędzy nie tylko przybywa, ale także, że samo oszczędzanie staje się po prostu efektywne.

Podstawowe produkty bankowe są na ogół zrozumiałe dla klientów. Zdarza się jednak, że czasem nieświadomie popełniają oni pewne błędy. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ od tego zależy nie tylko wysokość ponoszonych przez nas kosztów, ale także stan naszych oszczędności. Dbajmy więc o to, aby te pierwsze były jak najniższe, a te drugie nieprzerwanie rosły. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam