Sezon na kredyty budowlane-sprawdź z nami ranking i przydatne wskazówki!

2010-03-22 13:46:39

Kalendarzowa wiosna wystartowała-to dla wielu osób okres, w którym rozpoczynamy lub kontynuujemy budowę własnego domu. Co w sytuacji, jeśli brakuje Ci pieniędzy na taki projekt? Możesz skorzystać z pomocy banku-kredyty na budowę domu stają się coraz bardziej popularne. Na co zwracać uwagę analizując kredyty budowlane? Który z nich jest najtańszy i najlepszy? Na te pytania odpowiada dziś Comperia!

Kredyty budowlane a kredyty mieszkaniowe
Generalnie kredyty budowlane są takimi samymi kredytami, jak tradycyjne kredyty na zakup mieszkania czy na zakup domu z rynku wtórnego lub pierwotnego.  Można powiedzieć, że kredyt na budowę domu to jedna z kategorii kredytu mieszkaniowego-też zabezpieczony jest hipoteką na kredytowanej nieruchomości, procedura uzyskania jest bardzo zbliżona , a cena obu rodzajów kredytu jest w każdym banku praktycznie taka sama. W szczegółach jednak kredyty budowlane różnią się od tych, które zaciągamy na zakup mieszkania.
 
Kredyty budowlane - kryteria wyboru
Kredyty budowlane służą finansowaniu budowy domu i z tego względu znajdziesz w nim kilka istotnych różnic w stosunku do tradycyjnego kredytu hipotecznego:
 
  • Okres wykorzystania kredytu-kredyt budowlany wypłacany jest w transzach. Musisz je wykorzystać w określonym przez siebie czasie, który podałeś w harmonogramie budowy (jest to obowiązkowy załącznik do wniosku kredytowego). Czas ten jednak nie może być dłuższy niż 18 lub 24 miesiące. Oznacza to, że Twoja budowa musi zakończyć się w okresie 1,5 roku lub maksymalnie 2 lat od daty wypłaty pierwszej transzy. Za moment zakończenia budowy bank przyjmuje moment wydania pozwolenia na użytkowanie domu
 
  • Wymagane dokumenty-oprócz standardowych dokumentów takich, jak wniosek o kredyt czy odpis z księgi wieczystej będziesz musiał dostarczyć do banku:
 
-         Wypis i wyrys z rejestru gruntów
-         Projekt budowlany
-         Dziennik budowy
-         Kosztorys i harmonogram budowy
-         Wycena nieruchomości: jej wartości docelowej, po wybudowaniu domu
  
  • Rozliczanie transz-kredyty budowlane wypłacane są w transzach-przed wypłatą kolejnej transzy będziesz musiał rozliczyć się w banku z poprzedniej transzy. Rozliczyć transzę możesz poprzez przedstawienie faktur lub dostarczenie do banku zdjęć z budowy oraz  poprzez inspekcję pracownika banku (UWAGA-może być dodatkowo płatna). Praktycznie w każdym przypadku na koniec budowy i tak pojawi się  wizytacja z banku celem weryfikacji wykorzystania środków z kredytu 
  • Pozwolenie na użytkowanie-na koniec każdej budowy powinieneś otrzymać pozwolenie na użytkowanie-dopiero ten dokument potwierdza oficjalnie zakończenie budowy. Musisz go koniecznie dostarczyć do banku w określonym terminie
 
Te powyższe kryteria należy wziąć pod uwagę porównując kredyty budowlane. Niemniej jednak musisz rozstrzygnąć również więcej dylematów: w jakie walucie zaciągną kredyt budowlany (szerzej na ten temat piszemy tutaj>>), na jaki okres oraz w którym banku jest ona najtańszy.
 
Oto aktualny ranking kredytów budowlanych:
 
Najlepsze kredyty budowlane w PLN : kwota kredytu-400 tys. zł, wartość zabezpieczenia (dom plus działka)-600 tys. zł-bez ofert promocyjnych:
 
Nazwa Banku
Rata
Oprocentowanie rzeczywiste RRSO
Prowizja za przyznanie kredytu
2 429,15 zł
6,29%
0%
2. DnB Nord
2 494,17 zł
6,58%
0%
3. Millennium Bank
2 429,1 zł
6,66%
2%
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Najlepsze kredyty budowlane w EUR : kwota kredytu-400 tys. zł, wartość zabezpieczenia (dom plus działka)-600 tys. zł-bez ofert promocyjnych:
 
 
Nazwa Banku
Rata
Oprocentowanie rzeczywiste RRSO
Prowizja za przyznanie kredytu
1 882,94 zł
3,97%
0%
2. Kredyt Bank
1 892,34 zł
4,27%
3%
3. Alior Bank
1 857,53 zł
4,3%
5%
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Chcesz podyskutować o kredytach na budowę domu? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam