Rzeczywisty koszt pożyczki spadł z 20 do 17,5 proc.

2009-08-12 00:00:00

Co miesiąc Comperia analizuje wysokość oprocentowania rzeczywistego, rat i prowizji modelowych kredytów gotówkowych o wartości 1 tys. zł (okres spłaty 12 miesięcy), 5 tys. zł (3-letni okres spłaty) i 10 tys. zł (5-letni okres spłaty). Przedstawione wartości są średnimi z 10 najtańszych ofert. Ile kosztują pożyczki w sierpniu?

W porównaniu do ostatniego miesiąca zauważyć można jedynie nieznaczne zmiany parametrów kredytów gotówkowych. W głównej mierze w wyniku spadku prowizji w kilku bankach obniżyło się średnie oprocentowanie rzeczywiste wszystkich trzech analizowanych kredytów. W rezultacie nieco mniej zapłacimy za miesięczną obsługę kredytu.

Największy spadek rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) odnotowano w przypadku zobowiązań wysokości 10 tys. zł zaciąganych na 60 miesięcy. Ich poziom obniżył się z prawie 20 proc. do nieco powyżej 17,5 proc. Kredyty na 1 i 5 tys. zł również staniały – RRSO spadło odpowiednio o 1,27 i 1,63 pkt. proc.

 Ze względu na dosyć szybko stabilizującą się sytuację na rynku finansowym oraz stałe poszerzanie oferty produktowej przez banki dopiero wchodzące w obszar consumer finance trend spadkowy ma szanse utrzymać się w kolejnych miesiącach. Sprzyjać temu powinno także zakończenie sezonu wakacyjnego. Wraz z nadejściem roku szkolnego spodziewać się można promocji pożyczek gotówkowych na zakup przyborów szkolnych, choć istotnych obniżek kosztów kredytów raczej nie należy się spodziewać.


Już teraz widoczne są nieznaczne obniżki prowizji. Dla kredytów na 10 tys. zł o 0,45 pkt. proc., a dla zobowiązań na 5 tys. zł o 0,1 pkt. proc. Dzisiaj w porównaniu z lipcem zmianie nie uległa tylko prowizja dla najtańszych kredytów. Mimo to i tutaj spodziewać się można zmian. Są to najpopularniejsze opcje w obszarze kredytów gotówkowych. Niższa prowizja z pewnością przełoży się na znaczny wzrost liczby udzielonych kredytów w następnych miesiącach.

 

Aktualnie miesięczna rata kredytu gotówkowego wynosi około 93 zł dla opcji 1 tys. zł na rok, 176,86 zł dla 5 tys. zł na 3 lata oraz około 245 zł na 5 lat.

Michał Kwiatkowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam