Rynkowe stopy procentowe spadły. Czy oprocentowanie lokat nie wzrośnie?

2010-04-07 07:13:41

Rynkowe stopy procentowe od kilku dniu wyraźnie spadają. Jeszcze nie tak dawno, pomimo tego, że stopy procentowe NBP były na rekordowe niskim poziomie (3,5%) stawki WIBID i WIBOR utrzymywały się na stosunkowo wysokim poziomie. Teraz jednak jest inaczej. WIBOR spadł wczoraj, tj. 6 kwietnia do poziomu 4,05%. Co w takich warunkach będzie działo się z oprocentowaniem lokat?

Rynkowe stopy miały rosnąć
Jeszcze do niedawna wydawało się, że rynkowe stopy procentowe mogą tylko rosnąć. Poprawiająca się sytuacja na rynkach finansowych, dobre perspektywy dla polskiej gospodarki na 2010 rok - to czynniki, które mogą sprzyjać wzrostowi inflacji. W takich warunkach wcześniej, czy później, Rada Polityki Pieniężnej musi podnieść rekordowo niską podstawową stopę procentową, której dziś wartość wynosi 3,5%.
 
Dlaczego jednak w ostatnich dniach WIBOR spadł?
Tak jak inni obserwatorzy rynków, również i my wnioskujemy, że taki stan rzeczy wynika z poprawiającej się płynności na rynku międzybankowym. Do tej pory banki sceptycznie podchodziły do pożyczania pieniędzy sobie nawzajem. Ostatnio to się musiało zmienić. Dobre wyniki banków za 2009r., brak wyraźnego pogorszenia wskaźników wypłacalności, poprawa nastrojów na zagranicznych rynkach finansowych (pomimo kłopotów Grecji) sprawiły, że stawki oprocentowania zaczęły spadać.
 
To, że rynkowe stopy procentowe spadły, nie oznacza jakiegoś dłuższego trendu - jest to po prostu dopasowanie stawek do poziomów, jakie powinny panować w zdrowych, przedkryzysowych warunkach. Nie ma co się oszukiwać - stopy procentowe w Polsce wzrosną - może jeszcze nie za 2-3 miesiące, ale w perspektywie kolejnych 6 miesięcy z wysokim prawdopodobieństwem tak się stanie.
 
Najlepsze lokaty bankowe? Kilknij i sprawdź!
 
Lokaty, a rynkowe stopy procentowe
Czy ostatni spadek rynkowych stóp procentowych zmienia coś w naszej prognozie dotyczącej oprocentowania lokat? Jakie depozyty warto obecnie zakładać? Przy założeniu, że stopy procentowe będą rosły, warto na razie zakładać lokaty bankowe o stałym oprocentowaniu, na okres maksymalnie 3-6 miesięcy lub sprawdzić najlepsze konta oszczędnościowe. A do ilu może wzrosnąć oprocentowanie lokat w tym roku? Przy założeniu, że:
 
  • rynkowe stopy procentowe wzrosną do 5%,
  • rynek będzie oczekiwał dalszego wzrostu stóp procentowych,
  • banki nadal będą mocno walczyć o depozyty klientów,
 
to oprocentowanie najlepszych lokat na rynku może sięgnąć nawet 8%.
 
A oto jak zmieniało się średnie oprocentowanie lokat na 6 miesięcy w porównaniu do zmiany stawki rynkowej WIBOR 3m:
rynkowe stopy procentowe
 Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
A Twoim zdaniem - rynkowe stopy procentowe spadną, czy wzrosną? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl