Refinansowanie poniesionych kosztów - czyli sposób na odzyskanie gotówki z nieruchomości

2013-05-23 10:57:39

Kupiłeś nieruchomość za gotówkę, albo przeprowadziłeś jej remont generalny posiłkując się tylko własnymi środkami? Jeśli dziś potrzebujesz pieniędzy i żałujesz, że wcześniej wydałeś już swoje nadwyżki, nie jesteś bez wyjścia! Możesz spróbować zaciągnąć kredyt hipoteczny na zrefinansowanie poniesionych wcześniej kosztów.

Zazwyczaj zaciągamy kredyt hipoteczny, jeśli chcemy nabyć nieruchomość, lub przeprowadzić jej gruntowną renowację. Nie każdy zdaje sobie natomiast sprawę, że możliwy jest też odwrotny zabieg, tzn. zaciągnięcie kredytu hipotecznego w celu odzyskania pieniędzy wcześniej przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Innymi słowy, jeśli w niedalekiej przeszłości za gotówkę kupiłeś nieruchomość czy przeprowadziłeś spory remont, a dziś uznasz, że posiłkowanie się swoimi oszczędnościami było błędem i chcesz odzyskać jakąś część wydanych wówczas pieniędzy, możesz udać się do banku po kredyt hipoteczny refinansujący poniesione koszty.

Comperia.pl zapytała polskie banki, czy istnieje u nich możliwość otrzymania kredytu refinansującego zakup wstecz. Przygniatająca większość odpowiedziała twierdząco - będzie u nich możliwe zaciągnięcie tego typu zobowiązania.

Comperia.pl zadała bankom jeszcze kilka szczegółowych pytań dotyczącej takich zobowiązań. Odpowiedzi udzielone przez banki są dostępne TUTAJ.

Po pierwsze, banki nie udzielą kredytów hipotecznych na wydatek zrealizowany lata temu. Zwykle po kredyt refinansujący koszty należy udać się w okresie 12 lub 24 miesięcy od chwili ich poniesienia. Bywają jednak i banki akceptujące jedynie wydatki poczynione kwartał, jak i 3 lata temu. Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń kredytodawcy.

Najczęściej nie ma żadnych różnic między kredytem hipotecznym refinansującym wydatki i „standardowym”. Różnice, np. w minimalnej czy maksymalnej wysokości kredytu oraz długości okresu spłaty są raczej sporadyczne. Należy zwracać uwagę na akceptowany przez bank poziom LTV, czyli kredytu do wartości zabezpieczenia.

Kredyt refinansujący poniesione koszty wiąże się także z podobnymi formalnościami jak zwykły. Oczywiście dodatkowym warunkiem jest okazanie dokumentów potwierdzających wydatki, czyli m.in. aktu notarialnego (w przypadku zakupu nieruchomości) czy rachunków i faktur (w przypadku remontu). Czasem nie jest konieczne udokumentowanie wszystkich wydatków.

Warto zatem pamiętać o możliwościach jakie daje zaciągnięcie kredytu „wstecz”. Odzyskanie w tej sposób jakiejś kwoty i przeznaczenie je np. na wczasy czy samochód będzie tańsze niż zaciągnięcie na taki cel kredytu gotówkowego czy samochodowego.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl
 

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam