Raty kredytów hipotecznych stabilne-waluty nieco tańsze

2009-12-07 14:52:09

Comperia.pl co tydzień śledzi zmiany wysokości rat kredytów hipotecznych. Zastanawiasz się jak wygląda twój kredyt, a może chcesz sprawdzić jak zmieniały się oprocentowanie i kurs walutowy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy? Jeżeli tak to koniecznie sprawdź kredytometr Comperii!

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia wyłącznie z kosmetycznymi zmianami na rynku kredytów hipotecznych. Zmiany rat modelowego kredytu wartości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, nie przekroczyły 6 zł. Jest to skutek niezmiennych rynkowych stóp procentowych oraz minimalnych wahań kursów walut obcych.
 
Nieco ciekawiej prezentuje się jednak dana sytuacja w perspektywie ostatniego miesiąca. W przypadku kredytów walutowych można zaobserwować coraz wyraźniejszy trend spadkowy. Umacniająca się złotówka oraz nieznacznie spadające rynkowe stopy procentowe to główne przyczyny znacznie niższych rat niż w przypadku zobowiązań zaciągniętych w naszej rodzimej walucie.
 
Jaki kredyt najtańszy?
 
Zdecydowanie najtańsza opcją kredytową, już od ponad 3 miesięcy, są dolary amerykańskie. Za kredyt hipoteczny denominowany do tej waluty zapłacimy dzisiaj niecałe 800 zł. Zadowoleni powinni być także kredytobiorcy posilający zobowiązania w euro bądź frankach szwajcarskich. W porównaniu z dolarami przyjdzie im zapłacić tylko o ok. 100 zł więcej – maksymalnie 900 zł, jednak aż o ponad 200 zł mniej niż w przypadku kredytów złotowych.
 

Znacznie tańsze kredyty walutowe to przede wszystkim skutek znacznie niższych stóp procentowych za granica niż u nas w kraju. Wyższe raty kredytów w naszej rodzimej walucie można zatem potraktować jako dodatkowy koszt związany z uniknięciem ryzyka kredytowego.

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyt hipoteczny raty
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl


Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 

kredyt hipoteczny oprocentowanie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny kurs walutowy

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam