Ranking rachunków osobistych. Najlepszym kontem "bez spiny" Wymarzone Konto w Raiffeisen Polbanku

2015-03-06 09:04:00

Denerwują Cię coraz nachalniejsze oczekiwania banku wobec Ciebie? Dyktuje Ci jak często i jak dużo masz płacić kartą, albo ile ma wpływać co miesiąc na Twoje konto. A gdy tylko noga Ci się powinie – pobiera nawet kilkudziesięciozłotową opłatę. Specjalnie dla Ciebie porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała ranking kont osobistych „bez spiny” czyli zestawienie najlepszych rachunków dla osób, które nie chcą być uwiązane na smyczy kolejnych wymagań stawianych przez bank.

Dla wielu z nas wydanie kartą w miesiącu 200, 300 czy nawet 500 zł nie stanowi problemu, podobnie jak zgryzotą nie jest zapewnienie wpływów na rachunek w wysokości 1 czy 2 tys. zł. Inni jednak osiągają np. nieregularne dochody, albo część czasu spędzają za granicą i nie korzystają tam z karty do konta w złotych. Słowem, nie w smak jest im kurczowe planowanie swoich finansów pod dyktando banku, tylko po to aby dogodzić jego oczekiwaniom.

Dla takich osób porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała ranking kont osobistych „bez spiny”. Przyjęliśmy, że klient ma w nosie wszelkie warunki banku. Sprawdziliśmy, ile w skali miesiąca w najbardziej krytycznym przypadku będą go kosztowały: rachunek, karta i podstawowe czynności.

Metodologia rankingu kont osobistych „bez spiny”
Comperia.pl sprawdzała rachunki osobiste oferowane przez banki w Polsce pod kątem:
- opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku
- opłaty za użytkowanie karty debetowej
- opłat za zewnętrzne przelewy internetowe (5 w miesiącu)
- opłat za wypłatę gotówki z dowolnego bankomatu na terenie kraju (jeśli koszt jest uzależniony od kwoty wypłaty, przyjęto, że klient wypłaca 100 zł)
- zysków z rachunku - ale tych prawdziwych, „bezinteresownych”, niewymagających aktywności klienta.

Jeśli bank uzależnia wysokość danej opłaty od spełnienia przez klienta warunku określonych wpływów na konto czy aktywności w korzystaniu z karty, przyjęto, że klient tegoż wymagania NIE SPEŁNIŁ.

Z oferty każdego banku wybrano po jednym rachunku, który jest najtańszy przy przyjętych założeniach cenowych. Dopiero w kolejnym kroku analizowano ewentualne benefity z rachunku. Analizowano wyłącznie konta dostępne dla każdego pełnoletniego klienta (nie studenckie, młodzieżowe, dla emerytów, dla klientów VIP itp.).

Założono, że saldo na rachunku wynosi 6 tys. zł.

Zwycięzcą Wymarzone Konto od Raiffeisen Polbanku
Jakie rezultaty przyniosła analiza cen rachunków osobistych? Okazuje się, że najnowsza propozycja Raiffeisen Polbanku, czyli Wymarzone Konto, faktycznie wydaje się być wymarzone dla klientów, którym nie pasuje rola niewolnika oczekiwań banku.

Prowadzenie tego rachunku jest całkowicie darmowe, podobnie jak zewnętrzne przelewy internetowe czy wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. Karta debetowa kosztuje 3 zł miesięcznie.

Tę opłatę znakomicie niweluje jednak oprocentowanie rachunku, która sięga nawet 2 proc. w skali roku. Przykładowo, przy saldzie 6 tys. zł Klient zarabia na Wymarzonym Koncie netto ponad 4 zł odsetek miesięcznie. Mało? Może i chciałoby się 5 czy 10 proc., ale te 2 proc. to więcej niż średnie oprocentowanie lokat miesięcznych, i więcej niż oprocentowanie ponad połowy lokat półrocznych na rynku!

Spośród kont osobistych z równie imponującym oprocentowaniem można wymienić jedynie m.in. Konto Osobiste w BIZ Banku na 2 proc., dwukrotnie lepiej oprocentowane eKonto Mobilne w mBanku Konto Prestige w eurobanku (w obu bankach do 3 tys. zł) albo rachunek w T-Mobile Usługi Bankowe na 3 proc. do 5 tys. zł (pod warunkiem wpływów w danym miesiącu).

W zestawieniu znalazły się także rachunki, w których nawet karta debetowa jest bezwarunkowo darmowa. To SMART Konto w Banku SMART, Proste Konto Osobiste w Meritum Banku czy Konto Osobiste w T-Mobile Usługi Bankowe. Jednak przy przyjętych założeniach te rachunki nie generują zysków podobnych jak na Wymarzonym Koncie w Raiffeisen Polbanku.

Jeśli nie przeszkadzają Ci warunki stawiane przez banki, jeśli perwersyjną radość sprawia Ci wyliczanie na koniec miesiąca ile jeszcze musisz wydać kartą w tym miesiącu żeby nie dać bankowi zarobić - droga wolna. Ale jeśli oczekujesz konta „bez spiny”, z którego korzystasz na luzie bez presji ze strony banku, a do tego masz gwarancję niezmienności opłat, niezłe jak na ROR-y oprocentowanie i darmowy pakiet assistance – Wymarzone Konto w Raiffeisen Polbanku to dobry wybór.

TOP5 kont osobistych "bez spiny"
Bank
Konto
Koszt/zyski z konta
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto
1,05 zł
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto
0,00 zł
Meritum Bank
Proste Konto Osobiste
0,00 zł
Bank SMART
SMART Konto
0,00 zł
Volkswagen Bank
Konto e-direct Pakiet Standard
-1,50 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Szczegóły rankingu dostępne TUTAJ.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam