Ranking najtańszych kont firmowych dla jednoosobowej działalności gospodarczej

2015-03-27 07:52:00

Choć teoretycznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą posiadanie rachunku firmowego nie jest obowiązkiem, to jednak wielu przedsiębiorców chce takowe posiadać. Wiadomo, warto rozdzielić operacje firmowe od osobistych, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego bałaganu i chaosu. Oferta banków nie jest problemem - jak wynika z rankingu Comperia.pl, podstawowa obsługa rachunku firmowego może być zupełnie darmowa. Tak jest w ING Banku Śląskim oraz Deutsche Banku, które znalazły się na szczycie rankingu najtańszych kont firmowych dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Metodologia rankingu:

Comperia.pl wzięła pod lupę oferty kont dla przedsiębiorców prowadzających jednoosobową działalność gospodarczą. Przyjęto, że przedsiębiorstwo działa na rynku drugi rok. Założono miesięcznie:
- wpływy na rachunek w wysokości 15 tys. zł,
- średnie saldo na rachunku - 5 tys. zł,
- 2 przelewy do US,
- 3 przelewów do ZUS,
- 8 innych przelewów zewnętrznych w Internecie (każdy na 300 zł),
- 2 wypłaty z bankomatów własnych (po 400 zł),
- 2 wypłaty z bankomatów obcych (po 400 zł),
- płatności kartą na 2 tys. zł,
- 1 wpłatę gotówki w oddziale - 1 tys. zł

Z oferty każdego banku wybrano po jednym rachunku, który najlepiej oddaje potrzeby modelowego przedsiębiorcy i przy przyjętych założeniach jest najtańszy. Rachunki rankingowano po łącznym miesięcznym koszcie użytkowania. W zestawieniu uwzględniono wyłącznie te banki i konta, które umożliwiają dokonanie wszystkich operacji wymienionych w metodologii.

ING Bank Śląski i Deutsche Bank z darmowymi kontami!

Przy przyjętych założeniach Comperia.pl znalazła na rynku tylko dwa zupełnie darmowe rachunki dla przedsiębiorcy. To Konto Direct dla Firmy w ING Banku Śląskim oraz dbNET Biznes w Deutsche Banku.

Z Konta Direct dla Firmy od ING Banku Śląskiego mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także m.in. spółki cywilne, jawne czy partnerskie. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest całkowicie darmowe, podobnie jak wydanie i użytkowanie karty. Bank nie pobiera żadnych opłat za przelewy internetowe, a także udostępnia wszystkie bankomaty w kraju za darmo. Co ważne, także w drugą stronę, czyli od klienta do banku na rachunek, gotówka może popłynąć zupełnie za darmo – przy skorzystaniu z wpłatomatu. Ponad 750 takich maszyn jest rozsianych po całym kraju.

Warunkiem darmowości Konta Direct dla Firmy jest wykonanie co miesiąc co najmniej jednego przelewu na ZUS lub Urząd Skarbowy, albo wpływy w wysokości min. 2 tys. zł. Spełnienie któregokolwiek z tych wymogów jest właściwie więcej niż pewne.

Za darmo przedsiębiorcy mogą korzystać także z rachunku dbNET Biznes od Deutsche Banku. Nie ma żadnych opłat za użytkowanie konta, karty, korzystanie z dowolnych bankomatów w całej Polsce czy wpłaty gotówkowe w oddziale banku. Kosztem warunkowym jest tylko opłata miesięczna za kartę, ale do jej ominięcia wystarczy jedna operacja w miesiącu.

W czołówce rankingu znalazły się także rachunki w BIZ Banku, Pekao S.A. czy Banku Pocztowym. Miesięczna obsługa tych kont będzie kosztowała nie więcej niż 5 zł.

Ogólnie spośród 23 przebadanych rachunków, poza tymi całkowicie darmowymi w ING Banku Śląskim i Deutsche Banku, znalazło się jeszcze 7 rachunków z przedziału kosztowego do 10 zł miesięcznie. Z drugiej strony, aż 11 kont kosztuje miesięcznie więcej niż 20 zł, a rekordzista pobiera co miesiąc niemal 80 zł.

Na jakie opłaty przedsiębiorcy powinni szczególnie zwracać uwagę wybierając rachunki bankowe? Przede wszystkim na wypłaty z obcych bankomatów - są one darmowe tylko na mniej niż co trzecim koncie. Jedynie połowa banków umożliwia bezprowizyjne wpłaty gotówkowe - czy to w oddziale, czy we wpłatomacie.

Co natomiast interesujące, całkiem sporo banków - 9 na 23 - pobiera opłaty za przelewy internetowe do obcych banków. W przypadku kont osobistych tego typu koszty są zwykle nie do przyjęcia - widać jednak, że w kontach firmowych trzymają się mocno. Wyjątek na rachunkach firmowych stanowią przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego - one właściwie zawsze są bezpłatne.

Darmowe jest także otwarcie każdego z analizowanych kont, wydanie do niego karty debetowej, czy dostęp do systemu bankowości internetowej. Tylko w nielicznych przypadkach przy przyjętych założeniach płatne jest korzystanie z konta (5 ofert) i użytkowanie karty (4 oferty). Ponadto dwa banki nie udostępniają żadnych darmowych bankomatów.

Ranking najtańszych kont dla klienta prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą
Bank
Nazwa konta
Łączny koszt użytkowania konta (miesięcznie)
ING Bank Śląski
Konto Direct dla Firmy
0,00 zł
Deutsche Bank
dbNET Biznes
0,00 zł
BIZ Bank
BIZnes Konto active
3,00 zł
Pekao SA
Pakiet Mój Biznes Mobilny
3,00 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
5,00 zł
Citi Handlowy
Citi Priority oferta dla biznesu
6,00 zł
Idea Bank
Konto Firma To Ja
9,00 zł
Alior Bank
Rachunek Partner
10,00 zł
Meritum Bank
Meritum Bez Granic
10,00 zł
Inteligo
Konto Firmowe Inteligo
12,00 zł
BOŚ Bank
Konto Elastyczne Taryfa Oszczędna
14,50 zł
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
15,00 zł
Bank Zachodni WBK
Taryfa Biznes Pakiet MOBI
20,00 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości
startKonto
20,00 zł
Bank BPH
Biznes Symetria Direct
27,00 zł
BNP Paribas
Pakiet Biznes Przelew
33,99 zł
Credit Agricole
Sonata Biznes
34,00 zł
Bank Millennium
Konto Biznes Online
34,00 zł
Bank BGŻ
Pakiet Biznes Lider
37,00 zł
Getin Bank
Pakiet Moja Firma 3
45,00 zł
mBank
mBiznes konto Standard
45,00 zł
Pakiet Biznes Rozwój
62,40 zł
Plus Bank
Pakiet Biznes
78,50 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Szczegółowa tabela z warunkami cenowymi każdego rachunku jest dostępna TUTAJ.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam