Ranking na najtańsze konto bankowe

2014-02-03 09:15:00

Banki w ostatnich miesiącach chętnie podwyższają opłaty za użytkowanie kont bankowych i kart do nich. Coraz trudniej jest znaleźć rachunek osobisty, w którym za podstawowe czynności nie trzeba będzie płacić. Wyzwanie to podjęła porównywarka finansowa Comperia.pl, sporządzając ranking na najtańsze konto bankowe.

Metodologia rankingu:

Comperia.pl przyjęła następujące założenia co do posiadacza rachunku: osoba pracująca, otrzymuje nieregularne wynagrodzenie (w jednym miesiącu może to być np. 5 tys. zł, w drugim 800 zł albo nic), średnie saldo na rachunku to 1 200 zł. Wykonuje 5 przelewów w Internecie miesięcznie, oraz realizuje 2 zlecenia stałe. Dokonuje 5 transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu, łącznie na kwotę 400 zł. Dodatkowo 4 razy w miesiącu wypłaca gotówkę z dowolnego bankomatu, zawsze po 100 zł.

Z oferty każdego banku Comperia.pl wybrała po jednym koncie, którego łączny miesięczny koszt prowadzenia był najniższy przy przyjętych założeniach. Wybierano z grupy rachunków dostępnych dla każdego bez względu na wiek czy status - tzn. pominięto konta studenckie, konta dla osób w wieku do 26 czy 30 lat itp.

Czołówka jest ciasna, nowe konto w BGŻ sensacją

Przy przyjętych założeniach darmowych okazuje się 6 rachunków bankowych. Obok kont, które już od jakiegoś czasu utrzymują się w czołówkach zestawień - tj. Konta Osobistego w Alior Sync, Konta Ulubionego w Nordea Banku, eKonta z darmowymi bankomatami w mBanku, Prostego Konta Oszczędnościowego w Meritum Banku oraz Konta z Lwem Direct w ING Banku Śląskim, pojawił się spektakularny debiutant - Konto nr 1 w Banku BGŻ. Wszystkie najważniejsze usługi są tu darmowe - prowadzenie konta, realizacja przelewów internetowych i zleceń stałych, użytkowanie karty (pod warunkiem wydania nią w miesiącu min. 300 zł) i wypłata gotówki z każdego bankomatu w Polsce.

Tuż za darmowymi kontami uplasował się rachunek dbNET w Deutsche Banku. Tutaj jedynym kosztem jest korzystanie z karty debetowej - przy odpowiedniej aktywności to 1 zł miesięcznie. Wśród rachunków, których obsługa przy przyjętych przez Comperia.pl założeniach będzie kosztowała nie więcej niż 5 zł za miesiąc, znalazły się także: Konto Swobodne w GetinOnline, Konto Prywatne w Inteligo oraz Konto Jedyne w Toyota Banku.

W ostatnich miesiącach sporo rachunków bankowych w Polsce podrożało. Świetnie, że jest jeszcze na rynku kilka kont, za których obsługę nie trzeba płacić. I dobrze, że niektóre instytucje, jak Bank BGŻ, działają na przekór trendowi i dbają o atrakcyjność swojej oferty rachunków osobistych.

Ranking na najtańsze konto bankowe
Bank
Konto
Łączny miesięczny koszt użytkowania
Bank BGŻ
Konto nr 1
0,00 zł
Alior Sync
Konto Osobiste
0,00 zł
Meritum Bank
Proste Konto Osobiste
0,00 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
0,00 zł
Bank Nordea
Konto Ulubione
0,00 zł
mBank
eKonto z darmowymi bankomatami
0,00 zł
Deutsche Bank
dbNET
1,00 zł
GetinOnline
Konto Swobodne
2,99 zł
Inteligo
Konto Prywatne
4,00 zł
Toyota Bank
Konto Jedyne
4,50 zł
Volkswagen Bank
Konto e-direct Pakiet Standard
6,00 zł
BOŚ
eko-POLSKA
8,00 zł
Eurobank
Konto Online
9,00 zł
BNP Paribas
Konto Dobrze Dobrane
9,00 zł
Bank BPH
Lubię to! Konto
9,98 zł
Bank Millennium
Konto Internetowe
9,98 zł
Plus Bank
Konto LIDER
10,00 zł
Idea Bank
Konto Idealne
11,96 zł
Pekao SA
Eurokonto Mobilne
12,00 zł
Alior Bank
Konto Rozsądne
13,00 zł
Credit Agricole
Konto PROSTOoszczędzające PLUS
14,00 zł
Konto Bez Granic
15,00 zł
Raiffeisen Polbank
Konto Aktywne
16,00 zł
FM Bank
Rachunek ROR
17,00 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Standard
20,00 zł
Citi Handlowy
CitiOne
20,00 zł
Bank Zachodni WBK
Konto Godne Polecenia
20,00 zł
Getin Bank
Konto Getin Up
22,99 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości
Pakiet Standardowy
31,50 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam