Ranking na najlepsze konto firmowe

2013-06-19 10:23:47

Firma nie może funkcjonować bez konta bankowego. Już przy rejestracji działalności w Urzędzie Skarbowym trzeba podać magiczne 26 cyfr, żeby stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą. Jak wybrać optymalny rachunek? Porównywarka finansowa Comperia.pl przestawia najnowszy ranking.

Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konto dla firm. Niestety, produkty te znacząco różnią się między sobą. Dlatego ważne jest, by wybrać rachunek najlepiej dopasowany do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Innego konta będzie potrzebowała mała firma, która działa tylko na polskim rynku, innego przedsiębiorstwo współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl poszukali optymalnego konta dla mikro firmy, która istnieje od 3 lat, ma 40 tys. miesięcznie obrotu, miesięczne saldo na rachunku wynosi 10 tys. zł, firma miesięcznie wykonuje 30 przelewów - 25 krajowych i 5 zagranicznych (każdy na kwotę 1000 zł), wypłaca z bankomatu 300 zł, co miesiąc wpłaca w oddziale 10 tys. zł gotówką, wykonuje transakcji bezgotówkowych za 400 zł.

Metodologia

Zapytaliśmy banki o koszty związane z użytkowaniem konta firmowego – ile trzeba zapłacić za prowadzenie rachunku, za każdy przelew internetowy do kontrahenta w kraju i za granicą, za wpłatę gotówki w oddziale, wypłatę w bankomacie własnym i obcego banku i za użytkowanie karty płatniczej. Każda złotówka kosztu oznaczała 1 punkt. Ranking wygrał bank z najmniejszą ilością punktów.

Zwycięzca jest jeden!

Niedoścignionym zwycięzcą okazał się Alior Bank. Za żadną z wymienionych czynności w tym banku nie trzeba zapłacić ani złotówki. Jako jedyny w naszym rankingu uzyskał 0 punktów.

Drugie miejsce zajął Toyota Bank z wynikiem 18,33. Minusem tego rachunku jest brak możliwości wykonywania przelewów zagranicznych i wpłat gotówkowych.

Na podium znalazło się również miejsce dla Deutsche Banku. Jedyny koszt, jaki ponosi przedsiębiorca w przypadku tej instytucji to przelewy zagraniczne. Pozostałe czynności są bezpłatne.

Szczegółowy ranking kont firmowych dla mikro firm znajdziesz TUTAJ

Porównuj!

Wyniki rankingu pokazują, jak ważne jest porównywanie ofert banków, przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretną instytucją. Różnica w kosztach prowadzania rachunków między bankami jest ogromna – najtańsze konto w naszym rankingu jest za darmo, najdroższe kosztuje miesięcznie 269,50 zł. Różnica w cenie za tę samą usługę jest więc naprawdę duża…

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam