Ranking na Najlepsze Konto dla Firm w 2012 r. wg Comperia.pl

2012-07-23 09:32:49

Wybór odpowiedniego rachunku bankowego dla firmy to zadanie, przed którym stoi każde przedsiębiorstwo. Comperia.pl porównała rachunki firmowe pod kątem opłat oraz funkcjonalności istotnych dla przedsiębiorców i na tej podstawie stwierdziła, który rachunek jest Najlepszym Kontem dla Firm w 2012 r. Tytuł ten uzyskało Meritum Konto Bez Granic!

Otwarcie konkretnego rachunku bankowego to trudna decyzja dla każdego przedsiębiorcy, gdyż oznacza to związanie się z bankiem nawet na kilka lub kilkanaście lat. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wszystkie cechy takiego rachunku, zarówno koszty jak i funkcjonalność. Zróżnicowana oferta banków w ofercie dla przedsiębiorców sprawia, że już niewielka zmiana kryteriów rankingu może doprowadzić do przetasowań w rankingu.

Metodologia rankingu
Na podstawie nadesłanych ankiet z 27 banków stworzono ranking kont dla modelowej firmy. Założono miesięczny obrót w wysokości 40 tys. zł dla przedsiębiorstwa istniejącego na rynku od 3 lat. Przedsiębiorstwo aktywnie korzysta z konta.

Przyjęto, że przedsiębiorstwo dokonuje miesięcznie 15 przelewów internetowych do innych banków krajowych. Ponadto raz w miesiącu dokonuje wpłaty gotówki w oddziale banku na kwotę 2 tys. zł. Do tego przedsiębiorca wypłaca gotówkę z bankomatów w kraju oraz opłaca kartą część miesięcznych wydatków (na kwotę co najmniej 1 tys. zł). Przedsiębiorca oczekuje od banku dostępności linii kredytowej w koncie.

Ponadto brano pod uwagę funkcjonalności konta, które pomagają w codziennym zarządzaniu przepływami pieniężnymi w firmie i analizie historii operacji. W tym aspekcie oceniano możliwość definiowania zleceń stałych, definiowanie kontrahentów, okres historii operacji, do których przedsiębiorca ma dostęp a także możliwość eksportowania historii operacji np. do arkusza kalkulacyjnego.

Za brak danej usługi (np. bankomatów, oddziałów do wpłaty gotówki) bank otrzymywał najwyższą liczbę karnych punktów w danej kategorii. Ponadto w przypadku debetu można było uzyskać od 0-20 punktów w zależności od zadeklarowanej wysokości maksymalnej kwoty debetu w rachunku. W przypadku kosztów konta przyjęto, że 1 karny punkt odpowiada 1 złotemu. W rankingu nie uwzględniono okresowych promocji, lecz wzięto pod uwagę ceny standardowe płacone przez przedsiębiorcę przez większość okresu użytkowania rachunku.

Im niższa ilość karnych punktów uzyskana przez bank, tym wyższa pozycja w rankingu. Bank nieposiadający karnych punktów mógłby zostać uznany bankiem idealnym dla przedsiębiorców. Oczywiście ideału nie ma, ale kilka banków postarało się do niego zbliżyć.

Sprawdź, który bank posiada Najlepsze Konto dla Firm w 2012 r. wg Comperia.pl!

Na pierwszym miejscu z zaledwie 10 punktami znalazł się Meritum Bank z Meritum Kontem Bez Granic, które jest obecnie najlepszym kontem dla przedsiębiorców. Konto to cechuje się brakiem opłat za podstawowe operacje (prowadzenie konta, przelewy do wszystkich banków w Polsce, użytkowanie karty debetowej i wypłata ze wszystkich bankomatów w kraju). Meritum Bank do Meritum Konta Bez Granic oferuje także atrakcyjną linię kredytową na tle innych banków. Konto jest w pełni funkcjonalne, a należy podkreślić także fakt, że nawet w celu jego otwarcia nie trzeba udawać się do oddziału - wszystko może odbyć się całkowicie online.

Na podium znalazły się także Idea Bank na drugim miejscu oraz bank Citi Handlowy i Bank Pocztowy na miejscu trzecim z identyczną liczbą punktów.

W przypadku pierwszego banku karne punkty zostały przyznane za brak możliwości eksportowania historii operacji do arkusza kalkulacyjnego, co umożliwia sprawne zarządzanie i analizę przepływów pieniężnych w spółce. Ponadto Idea Bank nie oferuje atrakcyjnego debetu w koncie w porównaniu z innymi bankami.

Warto także podkreślić, że banki w pierwszej dziesiątce dzielą nieznaczne różnice, a o konkretnej pozycji w rankingu decydowały ułamki punktu.

Poszukując konta dla firm, warto przyjrzeć się w szczególności ofercie Meritum Banku - Meritum Kontu Bez Granic, lub propozycjom pozostałych banków z czołówki rankingu na Najlepsze Konto dla Firm w 2012 r. wg Comperia.pl. Daje to klientowi pewność, że nie będzie musiał płacić za prowadzenie konta, przelewy krajowe czy wypłaty gotówki z dowolnych bankomatów, a konto będzie funkcjonalne.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam