Ranking na najbardziej uniwersalny bank-III kwartał 2010

2010-10-15 09:07:50

Najwygodniej byłoby mieć dostęp do wszystkich produktów w jednym banku. Czy to w ogóle możliwe, a jeżeli tak, za jaką cenę? Comperia podsumowała rynek usług bankowych za III kwartał 2010 roku i przygotowała ranking banków, pod kątem uniwersalności oferty.

Wszystko w jednym banku...
Czyż nie byłoby wygodnie mieć konto, kartę kredytową i wszystkie inne formy zobowiązań czy depozytów w jednym banku? Niosłoby to za sobą przecież znaczne ułatwienia i oszczędności. Stałe zlecenia (płatność rat kredytu), transfer środków między kontem osobistymi a oszczędnościowym, czy zakładanie lokaty w obrębie jednego banku oszczędza również czas, bo realizacja transakcji w obrębie jednej instytucji trwa zwykle znacznie krócej. Oczywiście, aby takie marzenie mogło się ziścić musiałby sięznaleźć bank, w którym wszystkie produkty są konkurencyjne względem ofert innych instytucji. Raport Comperii przedstawia takie właśnie banki!
 
Jak powstał ranking?
Zestawienie powstało w oparciu o analizę parametrów sześciu, wybranych produktów bankowych. W odróżnieniu od ostatniego zestawienia przygotowanego przez Sylwestra Górecznego za II kwartał, do poniższego materiału dołączono analizę dodatkowego produktu- konta osobistego. Oprócz tego punktowane są także: lokata bankowa, karta kredytowa, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy. Istotnym jest, że poszczególne produkty oceniane są zarówno pod kątem ogólnej atrakcyjności na rynku jak i rejestrowanego przez Comperię zadowolenia klientów. Pozwala to z jednej strony ocenić produkt, a z drugiej jakość obsługi klienta.
 
Szczegółowa metodologia znajduje się tutaj>>
 
Zwycięzcą został...
Miano najbardziej uniwersalnego banku ponownie otrzymał… mBank. Co ciekawe, w poszczególnych rankingach na 6 produktów mBank nie zajmował pierwszych miejsc. Nie mniej jednak zajmował dość wysokie pozycje, punktował w każdym cząstkowym zestawieniu i ta regularność stała się kluczem do sukcesu. Jeżeli zatem szukasz banku, w którym będziesz mógł korzystać „hurtowo” z wielu produktów w dobrych cenach- warto wybrać mBank.
 
Ranking na najbardziej uniwersalny bank po III kwartale:
 
Bank
Punktacja
Miejsce w styczniu
awans/spadek w stosunku do stycznia
Miejsce w czerwcu
awans/spadek w stosunku do czerwca
1.
mBank
215 pkt.
1.
bez zmian
1.
bez zmian
2.
Alllianz Bank
190 pkt.
15.
+14
7.
+5
3.
Alior Bank
181 pkt.
8.
+5
6.
+3
4.
Lukas Bank
178 pkt.
17.
+13
3.
-1
5.
Getin Bank
166 pkt.
2.
-3
5.
bez zmian
6.
MultiBank
159 pkt.
24.
+18
9.
-3
7.
156 pkt.
5.
-2
14.
+7
8.
BZ WBK
154 pkt.
25.
+17
10.
+2
9.
Deutsche Bank
                               148 pkt.
 
 
22.
+13
18.
+9
Polbank
4.
-5
2.
-7
 
Konkurencja nie śpi
Powyższa tabela obrazuje, jak dynamiczna jest sytuacja na rynku bankowym. Biorąc pod uwagę fakt, iż w całym rankingu o punkty walczy 35 banków, awans BZ WBK czy MultiBanku o 17-18 miejsc oznacza wyprzedzenie połowy konkurentów w pół roku. I chociaż lider jest niedościgniony, w goniącym peletonie banki znacznie się przetasowują , a zmiana ich ofert wpływa na pozycję w zestawieniu. I niech tak będzie, bo przecież banki walcząc o klienta oferują coraz lepsze produkty!
 
Wyniki cząstkowe rankingu w wybranych produktach:
 
Najlepsze kredyty hipoteczne
 
Bank
1.
Pekao SA
2.
DnB Nord
3.
BZ WBK
4.
Raiffeisen Bank
5.
ING Bank Śląski

 

Najlepsze lokaty bankowe

 
Bank
1.
Meritum Bank
2.
Citi Handlowy
3.
Invest Bank
4.
Getin Bank
5.
DnB Nord
 
 
 
Naljepsze konta osobiste
 
Bank
1.
Deutsche Bank
2.
BZ WBK
3.
BOŚ
4.
Maeritum Bank
5.
mBank
 
 
Wykres: zmiany pozycji pięciu najlepszych banków z zestawienia od początku 2010r.:
 
 bank miesiąca
 
Co przyniesie przyszłość?
Poprzednie miesiące zdecydowanie należały do Lukas Banku, który nieprzerwanie piął się do góry i stabilizował pozycję w pierwszej piątce. Czekamy na kolejny przebojowy bank, który wejdzie do ścisłej czołówki, a może nawet zagrozi zwycięzcy... Z uwagą będziemy przyglądać się takmi zawodnikom jak: BZ WBK, Deutsche Bank, Allianz Bank czy Alior Bank, którzy w porównaniu z początkiem roku i II kwartałem nieprzerwanie pną się na szczyty. A może pojawi się czarny koń, który nagle znajdzie sie w czołówce spoza pierwszej dziesiątki? Wszystko to sprawdzimy już na początku 2011 roku.
 
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam