Ranking lokat dwu i trzyletnich

2008-08-12 00:00:00

Na rynku lokat długoterminowych bezkonkurencyjny jest Getin Bank. Deponując pieniądze na trzy lata w certyfikaty ubezpieczeniowe Pewne Oszczędzanie dostaniemy 8,25 proc. odsetek w skali roku.

Czy warto dzisiaj zamrażać pieniądze w banku na dwa lub trzy lata? Opłacalność takiej inwestycji zależeć będzie od sytuacji na rynku finansowym, a dokładnie od poziomu stóp procentowych. Banki ustalają bowiem wysokość oprocentowania lokat w oparciu o rynkowe stopy procentowe WIBOR, obowiązujące na rynku międzybankowym. Niemały wpływ na nasze potencjalne zyski będzie miał też wybór rodzaju oprocentowania: stałego lub zmiennego.
Wybierając oprocentowanie stałe bank gwarantuje nam odsetki danej wysokości bez względu na sytuację rynkową. Jeżeli stopy procentowe spadają lub rynek spodziewa się takiego trendu, lokata ze stały oprocentowaniem będzie bardziej atrakcyjna, ponieważ bank nie może zmienić warunków, gdy umowa została zawarta wcześniej. Gdy stopy procentowe rosną, lokata o stałym oprocentowaniu jest mniej korzystna. Lepsze warunki, czyli wyższe oprocentowanie, bank zaproponuje bowiem tylko nowym klientom.
Lokatę z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać natomiast wtedy, kiedy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Mamy wtedy szanse na to, że warunki lokaty poprawią się w trakcie jej trwania. Jeżeli założyliśmy taką lokatę w trendzie spadających stóp procentowych, trzeba liczyć się z tym, że banki będą raczej obniżać oprocentowanie.

Ostatni dzwonek na lokatę
Zdaniem wielu ekonomistów, w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zafunduje nam jedną, maksymalnie dwie podwyżki stóp procentowych. Od kolejnych podwyżek powstrzyma Radę spowolnienie gospodarcze, a więc i stopniowy spadek inflacji. W połowie przyszłego roku RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Gdyby taki scenariusz się sprawdził, osoby, które postawiłby dzisiaj na lokatę długoterminową, na pewno by nie żałowały. Tym bardziej, że ostatni cykl podwyżek stóp wywindował oprocentowanie lokat na bardzo atrakcyjne poziomy. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na lokatę pieniądze zamrażamy na dwa lub trzy lata. Zerwanie lokaty przed terminem skutkować będzie utratą odsetek, albo przynajmniej części zysków. Nie można też wykluczyć, że w tym okresie poprawi się sytuacja na giełdzie. Jeżeli tak by się stało, nie będziemy mogli przenieść oszczędności bez start do bardziej atrakcyjnych produktów, np. funduszy inwestycyjnych.

Kto daje najwięcej
W rankingu lokat długoterminowych, przygotowanym przez porównywarkę finansową Comperia.pl, bezkonkurencyjny jest Getin Bank. Inwestując w jego certyfikaty ubezpieczeniowe Pewne Oszczędzanie (lokata opakowana w formie polisy ubezpieczeniowej) po dwóch latach zarobimy 8 proc., a po trzech 8,25 proc. w skali roku. Wśród tradycyjnych lokat dorównuje mu tylko Millennium. Na dwuletniej lokacie SuperProcent również zarobimy 8 proc. w skali roku.

Maciej Bednarek
Comperia.pl

RANKING LOKAT DŁUGOTERMINOWYCH

Lokata o stałym oprocentowaniu, 24 miesiące, kwota 5 tys. zł

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

nominalne

Odsetki

netto

Getin Bank

Certyfikat ubezpieczeniowy 'Pewne Oszczędzanie'

8,00%

648,00 zł

Getin Bank

Internetowa lokata terminowa

8,00%

648,00 zł

Getin Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

8,00%

648,00 zł

Millennium

Lokata SuperProcent

8,00%

648,00 zł

Raiffeisen Bank

Lokata Kapitał & Pewność

7,10%

575,10 zł

Toyota Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

7,00%

567,00 zł

AIG Bank

Lokata Direct +

6,35%

514,35 zł

AIG Bank

Lokata Promocyjna

6,35%

514,35 zł

Bank Zachodni WBK

Lokata Impet

5,50%

445,50 zł

Lokata o stałym oprocentowaniu, 36 miesięcy, kwota 5 tys. zł

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

nominalne

Odsetki netto

Getin Bank

Certyfikat ubezpieczeniowy 'Pewne Oszczędzanie'

8,25%

1 002,38 zł

Toyota Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

7,20%

874,80 zł

Raiffeisen Bank

Lokata Kapitał & Pewność

7,10%

862,65 zł

AIG Bank

Lokata Direct +

6,30%

765,45 zł

AIG Bank

Lokata Promocyjna

6,30%

765,45 zł

Getin Bank

Internetowa lokata terminowa

5,50%

668,25 zł

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam