Ranking lokat bankowych na 3 lata-długo i bez rewelacji

2009-12-03 09:23:47

Powszechnie wiadomo, że największe zyski przynosi oszczędzanie długoterminowe. Co to znaczy długoterminowe? W przypadku lokat bankowych 3 lata to już długo. Czy zatem 3-letnie lokaty są rzeczywiście atrakcyjniejsze od tych z okresem kilkumiesięcznym? Zobacz najnowszy ranking lokat na 3 lata i dowiedz się, który bank oferuje najwyższe odsetki.

Nadzwyczajne zyski? Zapomnij…
 Oprocentowanie lokat 3-letnich jest zbliżone do oprocentowania, jakie banki proponują przy oszczędzaniu na krótsze okresy. W obecnej sytuacji rynkowej możemy swoje pieniądze ulokować na standardowej 36-miesięcznej lokacie na maksymalnie ok. 6,5% w skali roku.
Po zakończeniu okresu trwania lokaty otrzymane odsetki rzeczywiście będą wysokie, lecz będzie to wynikiem jedynie długiego czasu oszczędzania. W porównaniu do lokat krótkoterminowych, np. 3- czy 6-miesięcznych, odsetki jednak będą relatywnie niższe – oznacza to, że większy zysk uzyskamy rolując przez 3 lata lokaty krótkoterminowe niż wpłacając całość środków na lokatę trzyletnią. Wynika to z częstotliwości kapitalizacji odsetek – częstsze dopisywanie odsetek do kwoty lokaty przy niezmienionej wysokości oprocentowania nominalnego w rezultacie zaowocuje wyższym zyskiem końcowym.
Poniżej prezentujemy najlepsze 3-letnie lokaty standardowe w dwóch wariantach kwotowych:
 
Ranking lokat na 3 lata; kwota inwestycji 3 tys. zł:
 
 
Bank
Oprocentowanie
Odsetki netto
1
6,35%
462,50 zł
2
AIG Bank
5,8%
423 zł
3
Bank BPH
5,5%
401 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Okres lokaty: 3 lata; kwota: 30 tys. zł
 
Bank
Oprocentowanie
Odsetki netto
1
6,4%
4 666 zł
2
AIG Bank
5,95%
4 338 zł
3
Bank BPH
5,5%
4 009 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zerwanie lokaty = utrata odsetek
 Jeżeli decydujesz się na lokatę długoterminową musisz pamiętać, że na czas jej trwania rezygnujesz z możliwości dysponowania swoim kapitałem. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, gdyż dla tak długiego okresu czasu nie da się dokładnie przewidzieć wszystkich sytuacji, w których Twoje pieniądze będą Ci natychmiast potrzebne. Oczywiście w dowolnym momencie możesz zerwać lokatę i odzyskać całość kapitału początkowego, ale musisz się liczyć z utratą całości bądź znacznej części naliczonych dotychczas odsetek. Nic więc dziwnego, że lokaty zakładane na kilka lat cieszą się stosunkowo małą popularnością. Zanim założysz 3-letnią lokatę zastanów się, czy warto zamrażać swoje oszczędności na tak długo!
 

 
Alternatywne sposoby oszczędzania w długim terminie
 Zamiast wpłacać pieniądze na kilkuletnią lokatę pomyśl, w co innego możesz zainwestować i oszacuj potencjalne zyski. Dużo bardziej dochodowym rozwiązaniem będzie z pewnością jednodniowa lokata antypodatkowa – ostatni hit na rynku. Lokata może automatycznie odnawiać się na kolejne okresy, a Ty w ten sposób unikniesz płacenia podatku od dochodów kapitałowych oraz w dowolnym momencie możesz wycofać swoje pieniądze bez utraty odsetek. Lokata jednodniowa ma jednak jedną wadę – maksymalnie możemy na nią wpłacić tylko kilkanaście tysięcy złotych.

Pamiętaj również, że oprocentowanie lokat się zmienia i w przypadku oczekiwania podwyżek rynkowych stóp procentowych nie warto zakładać długoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem. Taką sytuację mamy w tej chwili w Polsce – stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie i choć w najbliższym czasie nie powinny gwałtownie wzrosnąć, to już na przestrzeni kilku lat z dużym prawdopodobieństwem zostaną podniesione.
 
Istnieje też wiele innych sposobów inwestycji, które w długim terminie mogą przynieść większe zyski niż standardowa lokata bankowa, m.in. inwestycja w akcje spółek giełdowych czy kupno jednostek funduszy inwestycyjnych otwartych, jednak żadne z nich nie gwarantują osiągnięcia ostatecznego zysku, co więcej mogą przynieść nawet spore straty.
 
Chcesz podyskutować o lokatach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl